Saloni venčanica pred zatvaranjem

Bez autora
Aug 10 2020

Pandemija kovida 19 poremetila je planove mnogim ljubavnim parovima koji su baš ovog proleća i leta planirali da izgovore sudbonosno „da”, ali ne samo njima već i organizatorima svadbenih veselja.

Među najugroženijima su i saloni venčanica čija je delatnost, kako tvrde prodavci, dodatno ugrožena zbog novih mera o zabrani okupljanja trenutno više od deset osoba, ali i preporuka da se u narednom periodu ne organizuju nikakve proslave. Zbog toga mladenci masovno otkazuju slavlja i ne iznajmljuju svadbena odela i venčanice, što direktno utiče na posao ljudi koji se bave ovakvom vrstom usluge.

Iako se većina njih prijavila za novi paket mere državne pomoći, mnogi su bili primorani da ipak stave ključ u bravu do daljeg jer ne ostvaruju nikakve prihode, a fiksni troškovi im i dalje ostaju.

Nedavno su uputili molbu državi da dodatno pomogne njihovoj branši koja je, kako kažu, u potpunosti ugrožena situacijom nastalom zbog pandemije virusa korona, bez naznaka da će biti bolje u skorijoj budućnosti.

Jasna Vuković, jedna od potpisnica apela i vlasnica salona venčanica, podseća da su sva venčanja planirana za ovu godinu otkazana ili prebačena za sledeću.

– Pošto se bavimo iznajmljivanjem i izradom venčanica, to automatski znači da više nemamo posla. Naša branša je pogođena više od ugostiteljske jer ugostitelji ne zavise samo od organizovanja venčanja, za razliku od nas. Budući da se tokom zimskih meseci venčanja retko kad organizuju, a najviše ih ima od maja do oktobra, u tom smislu je ova godina za nas potpuno izgubljena. Dosad smo nekako uspevali da mesece tokom zime, od novembra do aprila, premostimo, što se sada u ovoj situaciji sasvim sigurno neće dogoditi ukoliko ne dobijemo pomoć od države – uverena je Vukovićeva.

Saloni venčanica nisu radili tokom vanrednog stanja, a u tom periodu troškovi nisu nestali, za razliku od prihoda. Da nisu dobili pomoć od države u vidu tri minimalne mesečne zarade i odlaganje plaćanja doprinosa, saloni venčanica kojih u Srbiji ima šezdesetak, kako dodaju predstavnici ove branše, većinom bi bili prinuđeni da ugase firme.

– Pet meseci u godini samo radimo i taj novac koji zaradimo ostaje nam da isplatimo zarade našim zaposlenima, platimo poreze i doprinose, nabavimo haljine... Mi sada nemamo taj novac jer nismo radili zbog vanrednog stanja i epidemije. Donedavno mesečno smo imali 3.000 evra fiksnih troškova: za plate, rentiranje lokala i plaćanje računa, ali smo imali i redovne prihode. Sada živimo od roditeljske pomoći, radnici primaju minimalac, a nas niko ne pita kako ćemo da plaćamo račune – kaže ona.

Nemaju, dodaje, apsolutno nikakve prihode već mesecima, a obaveze prema državi, zakupodavcima i zaposlenima, uz tekuće račune za struju, „Infostan”, vodu i grejanje, svakog meseca dolaze na naplatu.

– Po prirodi posla, nakon jeseni trebalo bi da ubiramo plodove našeg rada kojih, već sada je jasno, neće biti zbog epidemiološke situacije, a od nečega ipak treba da se živi – dodaje ona.

Na aktuelnu pomoć države nemaju primedbe, ali realno njihov biznis to neće moći da spase. Zbog toga, predstavnici salona venčanica predlažu da im država izađe u susret i oslobodi ih plaćanja doprinosa, da im isplaćuje minimalnu mesečnu zaradu do momenta normalizacije opštih uslova za neometano poslovanje. Takav apel nedavno su uputili na adrese svih državnih institucija.

– Moramo da napomenemo i to da su u ovoj branši gotovo sve zaposlene osobe ženskog pola, među kojima ima i dosta samohranih majki. Mnoge od njih žive s decom u iznajmljenim stanovima i nemaju apsolutno nikakvu pomoć ni od koga – zaključuje Jasna Vuković.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik