Skup „izvoz” informatičara u svet

Bez autora
Aug 12 2014

Naša država izgubi do stotinak hiljada evra po inženjeru godišnje koji se ne zaposli u Srbiji, već ode u inostranstvo, kaže Dragan Tomić, direktor Microsoft razvojnog centra u Srbiji. Popriličan broj odškolovanih IT stručnjaka ode iz zemlje za boljim i plaćenijim poslom. To je velika šteta, ali niko čak nema ni evidenciju o tome koliko ih bespovratno izgubimo, rekao je IT analitičar, Milovan Matijević. Dotle, ističe, stručnjaci koji su ostali u zemlji, uglavnom se zapošljavaju u stranim kompanijama koje u Srbiji imaju firme ili predstavništva. Prema iskustvima Microsoft razvojnog centra u Srbiji, najtraženiji IT profili su softver inženjeri. Oni se školuju, pre svega, na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, smer Softversko inženjerstvo, kao i na Računarskom fakultetu u Beogradu. Najtraženije veštine su dobro poznavanje algoritama, analitičnost, ali i timski duh i istrajnost u poslu. Ove godine je na smeru za softversko inženjerstvo na ETF-u upisano 130 studenata. Prošle godine bilo ih je 73.

Skup „izvoz” informatičara u svetNaša država izgubi do stotinak hiljada evra po inženjeru godišnje koji se ne zaposli u Srbiji, već ode u inostranstvo, kaže Dragan Tomić, direktor Microsoft razvojnog centra u Srbiji.

„Popriličan broj odškolovanih IT stručnjaka ode iz zemlje za boljim i plaćenijim poslom. To je velika šteta, ali niko čak nema ni evidenciju o tome koliko ih bespovratno izgubimo”, rekao je „Politici” IT analitičar, Milovan Matijević. Dotle, ističe, stručnjaci koji su ostali u zemlji, uglavnom se zapošljavaju u stranim kompanijama koje u Srbiji imaju firme ili predstavništva.

Prema iskustvima Microsoft razvojnog centra u Srbiji, najtraženiji IT profili su softver inženjeri. Oni se školuju, pre svega, na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, smer Softversko inženjerstvo, kao i na Računarskom fakultetu u Beogradu. Najtraženije veštine su dobro poznavanje algoritama, analitičnost, ali i timski duh i istrajnost u poslu. Ove godine je na smeru za softversko inženjerstvo na ETF-u upisano 130 studenata. Prošle godine bilo ih je 73.

 „Naš centar postavio je cilj da do 2025. godine Srbija ima 16 razvojnih IT inženjera na hiljadu stanovnika. Danas ih je svega 1,6 na hiljadu žitelja naše zemlje, a potrebe su daleko veće”, kaže Tomić.

Prema istraživanju koje je u našoj zemlji ostvario Vojvođanski IKT klaster uz podršku GIZ (nemačke organizacije za tehničku saradnju), neto vrednost IT industrije u Srbiji od 2006. do 2011. godine porasla je za čak 100 procenata – sa 150 na 318 miliona evra. To je impresivan rast i pokazuje koliko danas IT industrija zarađuje i donosi profita.

Tomić naglašava da je najvažnije što će ovakav rast definitivno privući strane investitore, koji će želeti da ulažu u Srbiju. Jedno je jasno, IT industrija u Srbiji ima odličnu perspektivu, a njen razvoj mora da prati mnogo više IT stručnjaka, uvereni su u Microsoft razvojnom centru.

Direktor Microsoft centra preporučuje znatno povećanje upisnih kvota za tehničko-tehnološke fakultete, unapređenje trenutnog nastavnog plana i programa. Posebnu važnost u svemu tome daje popularisanju IT struke među mladima, kako bi shvatili da je ovo zanimljiva, dinamična oblast u kojoj ih čeka sigurna budućnost.

Microsoft razvojni centar u Srbiji danas zapošljava više od 130 IT inženjera. Svi su naši đaci. Kada je Microsoft otvorio razvojni centar u našoj zemlji 2005. bilo ih je svega osam. Projekti na kojima rade i koje razvijaju IT stručnjaci u ovom razvojnom centru u Srbiji, koriste milioni ljudi širom sveta, i tako promovišu našu zemlju kao veoma značajnu tačku na mapi sveta novih tehnologija.

Najplaćeniji administratori mreža

Na listama najtraženijih IT veština za 2014. godinu su administratori mreža, koji održavaju mrežne sisteme. Ne samo da su traženi već su i dobro plaćeni. Administratori mreža su među šest najplaćenijih u informacionim tehnologijama. U Americi prosečno godišnje zarađuju 73.000 dolara.

Skočili su za pet mesta u odnosu na prethodnu godinu. Ovo je rezultat istraživanja portala Computerworld.com. I srpski poslodavci traže ove IT stručnjake. Gotovo svakoj kompaniji danas neophodni su zaposleni koji održavaju mrežne sisteme majkrosoft i linuks.

Mladi vole IT

Prema najnovijim podacima, u školskoj godini 2013/2014. informaciono- komunikacijsko tehnološke (akademske i strukovne) studije u Srbiji upisalo je ukupno 5.500 studenata. To je deset odsto od ukupnog broja studenata upisanih u Srbiji u ovoj školskoj godini (upisanih na fakultetima i višim školama), a to nije zanemarljiv podatak. Taj podatak pokazuje da su mladi prilično zainteresovani za informacione tehnologije. I mada se zanimanje za IKT među mladima stalno povećava, još je malo ovih stručnjaka. U 2011. godini diplomiralo je 3.637 svih IKT stručnjaka, što je daleko ispod tražnje u ovoj oblasti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik