Srbija - lider regiona u rudarstvu

Bez autora
Feb 06 2012

Srbija ima energetske i mineralne resurse zahvaljujući kojima će uspeti da smanji energetsku zavisnost, koja je godišnje košta dve milijarde evra. Zemlja ima sve predispozicije da postane regionalni lider u rudarstvu i preradi mineralnih sirovina. Rudarski sektor u 2011, u uslovima krize, ostvario je rast od 10 odsto i prihodi te privredne grane iznosili su dve milijarde dolara. Cilj je da do 2020. u bruto domaćem proizvodu (BDP) učešće ovog sektora dostigne pet procenata. Srbija nije bogata, ali nije ni siromašna zemlja kada je reč o mineralnim resursima. U zemlji je registrovano preko 2.000 ležišta različitih oblika sirovina i to je dobar oslonac za razvoj tog našeg sektora. Sektor rudarstva je otvoren i za strane investitore, sve više kompanija ulaže u geološka istraživanja, pa je tako od 2003. investirano 150 miliona evra, a poslednje dve godine zabeleženi su nagli rast i veliko interesovanje u toj oblasti.

Srbija - lider regiona u rudarstvuSrbija ima energetske i mineralne resurse zahvaljujući kojima će uspeti da smanji energetsku zavisnost, koja je godišnje košta dve milijarde evra.

Pomoćnik ministra za ekologiju i rudarstvo Zoran Todorović kaže da zemlja ima sve predispozicije da postane regionalni lider u rudarstvu i preradi mineralnih sirovina.

On je podsetio da je rudarski sektor u 2011, u uslovima krize, ostvario rast od 10 odsto i da su prihodi te privredne grane iznosili dve milijarde dolara.

Todorović je istakao da je cilj da do 2020. u bruto domaćem proizvodu (BDP) učešće ovog sektora dostigne pet procenata.

"Srbija nije bogata, ali nije ni siromašna zemlja kada je reč o mineralnim resursima. U zemlji je registrovano preko 2.000 ležišta različitih oblika sirovina i to je dobar oslonac za razvoj tog našeg sektora", kazao je Todorović.

Prema Todoroviću sektor rudarstva je otvoren i za strane investitore, sve više kompanija ulaže u geološka istraživanja, pa je tako od 2003. investirano 150 miliona evra, a da poslednje dve godine zabeleženi su nagli rast i veliko interesovanje u toj oblasti.

"Naša je procena da će godišnja ulaganja od oko 30 miliona evra do 2030. biti zadržana na istom nivou", dodao je Todorović, ističući da su stranim investitorima u Srbiji interesantna istraživanja nalazišta zlata, bakra, kao i litijuma.

Pomoćnik ministra je naglasio da je već nekoliko godina u Srbiji prisutna svetska renomirana kompanija Rio Tinto, koja je u istraživanje resursa litijuma uložila značajna sredstva i ostvarila obećavajuće rezultate, a tu su još neke kompanije iz Sjedinjenih Američkih Država i Kanade.

"Litijum je, za sada, jedina mineralna sirovina čiji početak proizvodnje u Srbiji može imati uticaja na svetsko tržište", ocenio je Todorović i naveo da Rio Tinto ima ozbiljne investicione planove u ovoj zemlji.

Todorović je podsetio i da Naftna industrija Srbije (NIS) sprovodi ozbiljna istraživanja nalazišta nafte i gasa, što je takođe veoma značajno, a perspektivni projekti vezani su i za druge minerale - antimon, molibden, fosfat, borat, florit, koji mogu imati značajno učešće na evropskom tržištu mineralnih resursa.

"Što se tiče bakra, nikla, cinka, olova tu već imamo rudarske kapacitete, RTB Bor i druge privatizovane rudnike koji imaju ’dobru kondiciju u proizvodnji’", rekao je Todorović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik