Strazbur: Srbija i Slovenija moraju da vrate štednju

Bez autora
Jul 16 2014

Evropski sud u Strazburu doneo je pravosnažnu presudu po kojoj su Srbija i Slovenija odgovorne za vraćanje novca štedišama "Invest" i "Ljubljanske banke". Prema presudi, građani će dobiti po 4.000 evra kao naknadu za nematerijalnu štetu. Sud konstatuje da u dve zemlje postoji sistemski problem, pa će presuda biti model po kome će se postupati i sa ostalim štedišama. Na 60 strana obrazloženje presude, po kojoj Srbija i Slovenija moraju da reše problem stare devizne štednje Invest banke i Ljubljanske banke. Osim isplate nematerijalne štete, sud je naložio da se u roku od godinu dana omogući štedišama ove dve banke da novac dobiju na isti način kao i štediše na teritoriji Srbije i Slovenije, a jedan od načina bila je isplata u ratama. Sve to će nadzirati Komitet ministara Saveta Evrope.

Strazbur: Srbija i Slovenija moraju da vrate štednjuEvropski sud u Strazburu doneo je pravosnažnu presudu po kojoj su Srbija i Slovenija odgovorne za vraćanje novca štedišama "Invest" i "Ljubljanske banke". Prema presudi, građani će dobiti po 4.000 evra kao naknadu za nematerijalnu štetu.

Sud konstatuje da u dve zemlje postoji sistemski problem, pa će presuda biti model po kome će se postupati i sa ostalim štedišama.  Na 60 strana obrazloženje presude, po kojoj Srbija i Slovenija moraju da reše problem stare devizne štednje Invest banke i Ljubljanske banke. 

Osim isplate nematerijalne štete, sud je naložio da se u roku od godinu dana omogući štedišama ove dve banke da novac dobiju na isti način kao i štediše na teritoriji Srbije i Slovenije, a jedan od načina bila je isplata u ratama. Sve to će nadzirati Komitet ministara Saveta Evrope.

"Naša argumentacija se odnosila na sukcesiju, mi smo smatrali da je to pitanje koje treba da bude rešeno u okviru sukcesije, ali stav suda je bio drugačiji. Mi smo i Slovenija zagovarali teritorijalni princip međutim sud se priklonio stavu da je to odnos privatnog prava", kaže Vanja Rodić iz Sektora za saradnju sa Evropskim sudom u Strazburu.

Sud će, kako se navodi, odložiti razmatranje sličnih podnesaka, jer presuda važi za sve one koji se nalaze u sličnoj situaciji. Sud već računa na 8.000 aplikacija, ali štediše tvrde da ih ima na desetine hiljada.

Svetozar Mišić, iz Udruženje građana za povratak stare devizne štednje u BiH i dijaspori, kaže da su delimično zadovoljni ali nisu u potpunosti

"Čekali smo 23 godine pa moramo biti zadovoljni. Ja sam očekivao nešto malo bolje, malo više i malo brže ali eto sad godinu dana moraju početi i završiti. Vodimo postupak protiv Jugobanke i Invest banke Sarajevo. Naši advokati su izdejstvovali i ove presude a izdejstvovaće i ove dve", kaže Mišić.

Prema podacima Udruženja, postoji 40.000 štediša Invest banke, a 120.000 štediša iz BiH i 300.000 iz Hrvatske koji su štedeli u Ljubljanskoj banci i oštećeni su na ime stare devizne štednje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik