Struja skuplja za 60 odsto od 2014.

Bez autora
Feb 19 2012

Generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dragomir Marković kaže da planom poslovanja kompanije nije predviđeno povećanje cene struje u ovoj godini, ali da do kraja 2014. cena mora da poraste 60 odsto. To poskupljenje može da se uradi odjednom ili postepeno, a od 2015. u Srbiji će biti potpuno otvoreno tržište električne energije koje će samo regulisati tu cenu. EPS je potpuno spreman za otvaranje tržišta i priželjkuje ga već godinama. Najgori način upravljanje cenom i cenovnom politikom jeste administrativni način. To treba da uradi tržište. Niska cena električne energije u Srbiji, najniža u Evropi, stimuliše neracionalnu potrošnju i onemogućava investicije EPS-a. Srbija je sa prosečnom cenom od pet evrocenti za kilovat sat energetski najneefikasnija zemlja u Evropi. Zbog toga što nije predviđeno povećanje cene struje u 2012. godini, redukovan je i plan ulaganja, tako da EPS u ovoj godini ima na raspolaganju veoma skromna sredstva za investiranje.

Struja skuplja za 60 odsto od 2014.Povećanje cene struje ove godine nije predviđeno, ali do kraja 2014. cena mora da poraste 60 odsto, kaže generalni direktor EPS-a Dragomir Marković. Od 2015. godine u Srbiji će biti potpuno otvoreno tržište električne energije koje će samo regulisati cenu, kaže Marković.

Generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dragomir Marković kaže da planom poslovanja kompanije nije predviđeno povećanje cene struje u ovoj godini, ali da do kraja 2014. cena mora da poraste 60 odsto.

Marković je rekao da to poskupljenje može da se uradi odjednom ili postepeno, ističući da će od 2015. u Srbiji biti potpuno otvoreno tržište električne energije koje će samo regulisati tu cenu.

"EPS je potpuno spreman za otvaranje tržišta i priželjkuje ga već godinama. Najgori način upravljanje cenom i cenovnom politikom jeste administrativni način. To treba da uradi tržište", rekao je Marković u intervjuu agenciji Beta.

Marković je istakao da niska cena električne energije u Srbiji, najniža u Evropi, stimuliše neracionalnu potrošnju i onemogućava investicije EPS-a.

"Srbija je sa prosečnom cenom od pet evrocenti za kilovat sat energetski najneefikasnija zemlja u Evropi", rekao je Marković.

Kako je dodao, zbog toga što nije predviđeno povećanje cene struje u 2012. godini redukovan je i plan ulaganja, tako da EPS u ovoj godini ima na raspolaganju veoma skromna sredstva za investiranje.

"Godišnji nivo investicija EPS-a bio je od 400 do 500 miiona evra, a sa sadašnjom cenom struje kompanija je na oko 100 miliona evra investicija u 2012. godini", rekao je generalni direktor EPS-a.

Marković je podsetio da je stabilno snabdevanje strujom tokom ledenog talasa u Srbiji obezbeđeno i zahvaljući višegodišnjem pravovremenom ulaganju u remonte i dodao da će u ovoj godini biti dovoljno novca za sve predviđene remonte.

EPS poslovao sa profitom u 2011.

Prema njegovim rečima, na rezultate poslovanja EPS-a u 2012. godini uticaće i troškovi povećanog uvoza struje zbog ledenog talasa, ali izveštaj o poslovanju za prošlu godinu trebalo bi da pokaže da je Elektroprivreda Srbije imala profit.

On je precizirao da će tačan iznos dobiti EPS-a za 2011. godinu biti objavljen početkom marta, nakon usvajanja finasijskog izveštaja, dodajući da će istovremeno biti objavljeni podaci iz nove procene vrednosti kompanije.

Marković je podsetio da je EPS u 2011. godini proizveo rekordnukoličinu struje, više od 36 milijardi kilovat sati, i da zahvaljujući tom rezultatu i povećanju efikasnosti očekuje pozitivan rezultat u godišnjem izveštaju.

Prema njegovim rečima, dugovanja za struju se u poslednjih par godina kreću od 700 do 900 miliona evra, po pola privreda i građani.

"EPS utužuje dužnike i na sudu pokušava da naplati dugovanja, i to je jedina mera koja može da da rezultate, ali sada to mora da se radi ubrzano jer novi Zakon o zaštiti potrošača predviđa kraće rokove za zastarevanje dugova", kazao je Marković.

Generalni direktor EPS-a je rekao i da se prema kompanijskim procenama godišnje ukrade se oko četiri odsto struje, dok su tehnički gubici oko 11 odsto, tako da ukupni gubici u sistemu dostižu oko 15 odsto.

Tehnički gubici sistema kakav je EPS trebalo bi da budu oko osam odsto, rekao je Marković i dodao da je jedna od mera koja je preduzeta pokretanje projekta zamene brojila.

Uvođenjem sistema daljinskog upravljanja očekuje se smanjenje krađe struje i gubitaka u sistemu, naveo je Marković, dodajući da je reč o dugoročnom projektu vrednom oko 700 miliona evra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik