Tropske vrućine koje su prethodnih dana pogodile Srpsku negativno su uticale na sve usjeve, a zabrinuti ratari procjenjuju da će najviše stradati kukuruz čiji rod bi mogao da bude prepolovljen. Kako bi šteta prouzrokovana sušom bila što manja iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS savjetuju ratarima da redovno navodnjavaju parcele. Preporučuje se navodnjavanje u večernjim ili ranim jutarnjim satima, kako bi se izbjegao temperaturni šok za biljke, preporučili su iz Ministarstva poljoprivrede. Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić ističe da je kukuruz najugroženiji, jer ratari nemaju mogućnost navodnjavanja velikih parcela.
Tropske vrućine koje su prethodnih dana pogodile Srpsku negativno su uticale na sve usjeve, a zabrinuti ratari procjenjuju da će najviše stradati kukuruz čiji rod bi mogao da bude prepolovljen.
Kako bi šteta prouzrokovana sušom bila što manja iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS savjetuju ratarima da redovno navodnjavaju parcele.
- Preporučuje se navodnjavanje u večernjim ili ranim jutarnjim satima, kako bi se izbjegao temperaturni šok za biljke - preporučili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić ističe da je kukuruz najugroženiji, jer ratari nemaju mogućnost navodnjavanja velikih parcela.
- Povrće se nekako i uspijeva održati, zalivamo bašte, ali je problem sa kukuruzom. Za navodnjavanje jednog hektara oranice potrebno je oko 1.000 maraka što većina semberskih ratara ne može obezbijediti. Prema prvim procjenama, na jesen ćemo imati slab rod - kazao je Maletić.
Poljoprivrednik iz Lijevče polja Duško Banjac kazao je da je zbog vrućina kukuruz u veoma lošem stanju i da bi šteta mogla biti umanjena jedino ukoliko bi pala kiša u narednih nekoliko dana.
- Ako i dalje budu velike temperature rod kukuruza biće prepolovljen - rekao je Banjac i naglasio da visoke vrućine pogoduju samo žetvi pšenice.
Predsjednik Udruženja povrtara RS Brane Mastalo kaže da se bore i dan i noć kako bi sačuvali povrće i spriječili smanjenje prinosa.
- Navodnjavanje je najskuplji dio poljoprivredne proizvodnje, posebno ako se koriste pumpe koje rade na dizel gorivo. Suša će umanjiti rod, ali i kvalitet povrća - rekao je Mastalo i dodao da povrtari strahuju i od pojave biljnih bolesti kojima ovo vrijeme pogoduje.
Visoke temperature negativno utiču i na voće, a posebno u voćnjacima u kojima nema sistema za navodnjavanje.
- Borimo se sa opekotinama od sunca na listu voćaka, a ako se suša nastavi rod će biti treće klase - naglasio je predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović i dodao da bi i jedan kišan dan umnogome popravio situaciju.
Podsticaji
Za podsticaje za navodnjavanje Ministarstvo poljoprivrede je ove godine obezbijedilo 1,3 miliona KM, što je duplo više nego lani.
- Za sada imamo 175 zahtjeva za ostvarivanje prava na ovu vrstu podsticaja, a planirano je refundiranje do 40 odsto utrošenog novca - rekli su u ministarstvu i podsjetili da je lani za ove namjene isplaćeno 607.563 KM.
Navodnjavanje
Ministarstvo poljoprivrede RS realizuje projekat Svjetske banke vrijedan 20 miliona dolara kako bi bile povećane površine pod navodnjavanjem. U planu je izgradnja sistema u Ljubinjskom polju na površini od 230 hektara, te u Bratuncu na 488 i Laktašima na 100 hektara. U planu je i izgradnja kanala koji bi vodu iz Vrbasa prevodio u kanal Osorina i obezbijedio navodnjavanje 3.818 hektara.