Svake godine glavnica manja za 20 odsto

Bez autora
Nov 12 2015

Najugroženijim dužnicima koji imaju stambene kredite u švajcarcima banke će svake godine otpisivati 20 odsto glavnice. Ovo je jedan od najizvesnijih modela koji je trenutno na stolu u Ministarstvu finansija. To ministarstvo gotovo svakodnevno u razgovorima sa bankarima, traži rešenje za građane čije je mesečna rata u švajcarcima duplirana za samo godinu dana. Glavnica bi za određeni grupu dužnika bila smanjivana za 20 odsto, i to svake godine dok klijent ne otplati kredit. Uslov je da dužnik redovno izmiruje najmanje 80 odsto svojih ukupnih obaveza tokom meseca. Ovakvu pomoć mogu očekivati dužnici koji su najviše pogođeni jačanjem švajcarca i rastom mesečnih rata u finansijskom i u socijalnom pogledu.

Najugroženijim dužnicima koji imaju stambene kredite u švajcarcima banke će svake godine otpisivati 20 odsto glavnice, saznaje “Blic”.

Ovo je, kako saznajemo, jedan od najizvesnijih modela koji je trenutno na stolu u Ministarstvu finansija.

To ministarstvo gotovo svakodnevno u razgovorima sa bankarima, traži rešenje za građane čije je mesečna rata u švajcarcima duplirana za samo godinu dana.

- Glavnica bi za određeni grupu dužnika bila smanjivana za 20 odsto, i to svake godine dok klijent ne otplati kredit. Uslov je da dužnik redovno izmiruje najmanje 80 odsto svojih ukupnih obaveza tokom meseca - kaže izvor “Blica” koji učestvuje u pregovorima.

Naš sagovornik dodaje da ovakvu pomoć mogu očekivati dužnici koji su najviše pogođeni jačanjem švajcarca i rastom mesečnih rata u finansijskom i u socijalnom pogledu.

Naime, prema istraživanju Udruženja “Efektiva”, prosečna zaduženost dužnika u švajcarcima je 92,1 odsto, što znači da je njihova mesečna rata gotovo jednaka plati. Ocena je i da 39 odsto dužnika otplaćuje kredit uz finansijsku pomoć sa strane.

- Sada preostaje da se Ministarstvo finansija i banke dogovore oko kriterijuma na osnovu kojih će utvrditi ko su najugroženiji dužnici. Potrebno je i videti ko će i koliko za ovaj proces dati novca - kaže izvor “Blica”.

Dejan Gavrilović, predsednik “Efektive”, ponovio je da nije dobro ako se rešenje bude odnosilo na samo određenu grupu dužnika jer, kako tvrdi, “ako su banke kršile zakon i povećavale ratu, onda zakon treba da bude jednak za sve”.

Na pitanje da li je dobra mera kojom bi se svake godine smanjivala glavnica, Gavrilović je odgovorio: “Ako bi svake godine bilo smanjenje, onda bi to bilo povoljno za dužnike”.

NBS je početkom godine ponudila četiri modela koja su uključivala smanjenje kamata, produžetak rokova otplate, kao i delimičnu konverziju kredita u evro.

Ovakva rešenja prihvatilo je tek 14 odsto od ukupno 21.000 građana koji imaju stambeni kredit u švajcarskoj valuti.

Ostale zemlje u regionu već su pomogle svojim dužnicima. U Hrvatskoj je nedavno počela konverzija kredita iz švajcaraca u evro tako što se položaj korisnika tih kredita izjednačio sa položajem u kojem bi bili da su uzeli kredit u evrima.

Vlada Mađarska je neposredno po skoku švajcarca naredila prebacivanje stambenih kredita u forinte, a od avgusta ove godine krediti u švajcarcima u Crnoj Gori prebačeni su u evre uz fiksnu kamatu od 8,2 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik