Srbija je konačno u drugom tromesečju ove godine zabeležila pozitivnu stopa rasta i izašla iz recesije. Ovo je jedna od dobrih vesti u najnovijem izveštaju Svetske banke o zemljama regiona koji za našu zemlju predviđa stopu privrednog rasta od 0,5 odsto. U prethodnoj analizi ove međunarodne finansijske institucije naša privreda je bila jedina u regionu za koju je prognozirana negativna stopa rasa (minus 0,5 odsto). Od kako je prethodni izveštaj objavljen imamo nekoliko dobrih vesti, rekao je Lazar Šestović, glavni ekonomista Svetske banke za Srbiju. Prva je da se srpska ekonomija vratila u pozitivnu zonu. Taj rast bi bio veći da nije bilo pada u poljoprivredi od deset odsto, koji je uzrokovan sušom. Druga dobra vest je da je stopa nezaposlenosti smanjena sa 20,3 na 17,9 odsto. Kreditna aktivnost banaka beleži kontinuirani rast, a minus u državnoj kasi je znatno smanjen, kazao je Šestović.
Srbija je konačno u drugom tromesečju ove godine zabeležila pozitivnu stopa rasta i izašla iz recesije. Ovo je jedna od dobrih vesti u najnovijem izveštaju Svetske banke o zemljama regiona koji za našu zemlju predviđa stopu privrednog rasta od 0,5 odsto. U prethodnoj analizi ove međunarodne finansijske institucije naša privreda je bila jedina u regionu za koju je prognozirana negativna stopa rasa (minus 0,5 odsto).
– Od kako je prethodni izveštaj objavljen imamo nekoliko dobrih vesti – rekao je Lazar Šestović, glavni ekonomista Svetske banke za Srbiju.
– Prva je da se srpska ekonomija vratila u pozitivnu zonu. Taj rast bi bio veći da nije bilo pada u poljoprivredi od deset odsto, koji je uzrokovan sušom. Druga dobra vest je da je stopa nezaposlenosti smanjena sa 20,3 na 17,9 odsto. Kreditna aktivnost banaka beleži kontinuirani rast, a minus u državnoj kasi je znatno smanjen – kazao je Šestović.
Zvaničnici SB spomenuli su Srbiju kao pozitivan primer kada je o smanjenju budžetskog deficita reč. Merama stezanja kaiša, pre svega kresanjem plata i penzija, manjak u državnoj kasi smanjen je za 2,7 odsto i očekuje se da do kraja ove godine bude oko četiri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) ili čak i manji. Prošle godine govorili smo o deficitu od sedam, osam odsto, podsetio je Šestović.
Ipak, bez obzira na ove dobre vesti, pred srpskom ekonomijom je i dalje mnogo izazova. Privreda jeste izašla iz recesije, ali je stopa rasta i dalje najniža u regionu. U susednoj Crnoj Gori očekuje se rast od 3,4, a u Makedoniji od 3,2 odsto. Niska stopa rasta u Srbiji je u najvećoj meri uzrokovana prošlogodišnjim poplavama, ali i činjenicom da naša zemlja sprovodi oštre mere fiskalne konsolidacije.
– Očekivalo se da će efekti ovih mera biti veći i da će privredna aktivnost biti u padu – kazao je Toni Verheijen i dodao da je situacija bolja nego što su analitičari svetske banke prvobitno predvideli.
Zanimljivo je, na primer, da susedna Bosna i Hercegovina, koja se takođe i to u većem obimu prošle godine suočila sa poplavama, ove godine očekuje privredni rast od 1,9 odsto.
I dok je naša zemlja kao pozitivan primer spomenuta kada je reč o smanjenju rashoda, na regionalnim tabelama i dalje smo među negativnim šampionima kada je reč o visini javnog duga i udelu loših kredita u ukupnim plasmanima. Za analitičare nije dobro ni to što je inflacija ispod cilja.
Juče su se čule ocene da Srbija kasni i u procesu privatizacije i rešavanja sudbine preduzeća u restrukturiranju, ali da još postoji nada da taj posao može da se završi u rokovima koji su predviđeni zakonom, odnosno do kraja godine. Takođe, već sada je jasno da je plan o smanjenju broja zaposlenih u javnom sektoru za pet odsto bio preambiciozan. Prema rečima Tonija Verheijena, šefa kancelarije Svetske banke u Srbiji, vlada će morati da nađe neke dodatne mere za uštedu.
Šestović je naveo da na različite vidove podrške privredi Srbija godišnje izdvaja oko 5,2 odsto BDP-a (oko 200 milijardi dinara), što je identično rashodima za obrazovanje.
– Sama ta činjenica govori da nešto ne štima u sistemu podrške i da tu postoji prostor za smanjenje – kazao je Šestović.