Transparentnost o primeni Zakona o javnim nabavkama

Bez autora
Mar 31 2014

Transparentnost Srbija je sprovela istraživanje, koje je pokazalo da se veća transparentnost ogleda u objavljivanju velikog broja informacija na portalu Uprave za javne nabavke. Programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić rekao je novinarima uoči konferencije o efektima Zakona o javnim nabavkama, da je taj zakon doprineo povećanju transparentnosti i konkurencije, ali da ne mogu u potpunosti biti zadovoljni efektima primene. Ima primera da se naručioci ne poštuju čak ni odredbe o objavljivanju dokumenata, što smo pronašli čak u oko 10 posto u uzorku istraživanja, rekao je Nenadić. Naveo je da se konkurencija povećala, ali ne drastično kako se očekivalo nakon smanjenja udela pregovaračkih postupaka u drugoj polovini 2013, i novih pravila o objavljivanju nabavki male vrednosti.

Transparentnost o primeni Zakona o javnim nabavkamaNakon jednogodišnje primene novog Zakona o javnim nabavkama glavni napredak ostvaren je u povećanju transparentnosti, ali njegova primena nije još u potpunosti obezbeđena, ocenila je Transparentnost Srbija.

Transparentnost Srbija je sprovela istraživanje, koje je pokazalo da se veća transparentnost ogleda u objavljivanju velikog broja informacija na portalu Uprave za javne nabavke.

Programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić rekao je novinarima uoči konferencije o efektima Zakona o javnim nabavkama, da je taj zakon doprineo povećanju transparentnosti i konkurencije, ali da ne mogu u potpunosti biti zadovoljni efektima primene.

"Ima primera da se naručioci ne poštuju čak ni odredbe o objavljivanju dokumenata, što smo pronašli čak u oko 10 posto u uzorku istraživanja", rekao je Nenadić.

Naveo je da se konkurencija povećala, ali ne drastično kako se očekivalo nakon smanjenja udela pregovaračkih postupaka u drugoj polovini 2013, i novih pravila o objavljivanju nabavki male vrednosti.

"Za uspeh ovog zakona je važno obezbediti snažnije kapacitete za nadzor nad njegovom primenom, koji trenutno nisu dovoljni naročito kod Uprave za javne nabavke, tako da ne možemo još u potpunosti očekivati da se sankcionišu svi slučajevi gde je uočeno kršenje zakona", ocenio je Nenadić.

Zamenica direktora Uprave za javne nabavke Danijela Bokan rekla je da se mora težiti smanjenju izuzetaka i smanjenju učešća pregovaračkih postupaka, koji su u Srbiji trenutno zastupljeni u 10 odsto, ali u EU je njihova zastupljnost pet odsto.

Na pitanje o ostvarenim uštedama, Bokan je kazala da će se to znati u narednih nekoliko dana, kada će biti objavljen godišnji izveštaj Uprave.

Po podacima Uprave, za javne nabake u Srbiji u 2013. godini potrošeno je 262,9 milijardi dinara, što je 40,8 milijardi dinara, odnosno 335 miliona evra, manje nego u 2012. Procene su bile da će primenom novog zakona godišnje uštede u javnim nabakama iznositi oko 600 miliona evra.

Novi Zakon o javnim nabavkama stupio je na snagu 1. aprila 2013. Na konferenciji je predstavnik republičkog Odbora za finansije Veroljub Arsić kazao da je taj Zakon osnovni pokretač u borbi protiv korupcije, i da je zbog toga u vreme njegovog donošenja bilo velikih pritisaka da se takav zakon ne donese.

Kako je rečeno, Vlada još nije usvojila Plan borbe protiv korupcije u javnim nabavkama, koji su pripremile Uprava za javne nabavke i Agencija za borbu protiv korupcije. A nije usvojena ni uredba Vlade kojom bi trebalo bliže urediti sprovođenje javnih nabavki u oblasti odbrane i bezbednosti.

Novi Zakon o prekršajima je potvrdio duži rok zastarelosti zbog kršenja Zakona o javnim nabavkama, što je, kako je navedeno, bio veliki problem u praksi, ali je primena zakona isključena kod "vrednih nabavki", poput onih koje se finansiraju kroz međudržavne sporazume ili kroz kredite međunarodnih finansijskih institucija.

U Transparentnosti veruju, da će se deo tih problema rešiti kroz implementaciju Strategije za borbu protiv korupcije, čije je donošenje u toku. A neophodne su i promene u Zakonu o budžetskom sistemu i krivičnom zakoniku.

Na konferenciji je rečeno da je Strategija reforme javne uprave u direktnoj suprotnosti sa Zakonom o javnim nabavkama, jer se u njoj osporavaju nadzorna ovlašćenja Uprave za javne nabavake otvarajući prostor za sukob nadležnosti Uprave i Ministarstva finansija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik