Traži se životno i osiguranje imovine

Bez autora
Apr 07 2015

Prema preliminarnim podacima Agencije za osiguranje BiH, ukupna premija bosanskohercegovačkih osiguravajućih kuća u prošloj godini porasla je za 6,65 posto, što je najveći porast od 2008. godine. Iznosila je oko 562 miliona KM. Ovaj podatak dobili smo od direktora Agencije za osiguranje BiH Samira Omerhodžića, koji je ocijenio da je u posljednjih nekoliko godina, a posebno u 2014., došlo do značajnog rasta životnog osiguranja. Shodno tome, naveo je Omerhodžić, premija životnog osiguranja lani je imala rast od 14,5 posto, a neživotnog osiguranja (dobrovoljno penzijsko osiguranje, osiguranje motornih vozila, imovine) rast od 4,75 posto. U našoj državi od ukupne premije osiguravajućih kuća 20 posto se odnosi na životno osiguranje. Taj procent je do sada najveći, te ima trend rasta. Usporedbe radi, u razvijenim državama on iznosi oko 45 posto. Treba napomenuti da je u okviru neživotnog osiguranja zbog majskih poplava došlo i do rasta osiguranja na imovinu za oko 11 posto...

Prema preliminarnim podacima Agencije za osiguranje BiH, ukupna premija bosanskohercegovačkih osiguravajućih kuća u prošloj godini porasla je za 6,65 posto, što je najveći porast od 2008. godine. Iznosila je oko 562 miliona KM.

Ovaj podatak dobili smo od direktora Agencije za osiguranje BiH Samira Omerhodžića, koji je ocijenio da je u posljednjih nekoliko godina, a posebno u 2014., došlo do značajnog rasta životnog osiguranja.

Prvih deset

Shodno tome, naveo je Omerhodžić, premija životnog osiguranja lani je imala rast od 14,5 posto, a neživotnog osiguranja (dobrovoljno penzijsko osiguranje, osiguranje motornih vozila, imovine) rast od 4,75 posto.

- U našoj državi od ukupne premije osiguravajućih kuća 20 posto se odnosi na životno osiguranje. Taj procent je do sada najveći, te ima trend rasta. Usporedbe radi, u razvijenim državama on iznosi oko 45 posto. Treba napomenuti da je u okviru neživotnog osiguranja zbog majskih poplava došlo i do rasta osiguranja na imovinu za oko 11 posto - kazao nam je Omerhodžić.

On objašnjava da je do porasta premije osiguranja došlo i zbog toga što se ono u posljednje vrijeme obično veže za bankarske kredite.

Inače, prema preliminarnim podacima Agencije, prvih deset osiguravatelja u BiH kontrolira 69,89 posto tržišta, dok udio vodećeg društva, a to je "Sarajevo-osiguranje", iznosi 11,48 posto.

Direktor "Sarajevo-osiguranja" Midhat Terzić rekao je za naš list da je ukupna premija ove osiguravajuće kuće u prošloj godini porasla za 35 miliona KM, te je ukupno iznosila 64,5 miliona KM. U godini kada obilježava 70 godina postojanja i rada, navodi Terzić, "Sarajevo-osiguranje" je lider na tržištu osiguranja u BiH i po visini premijskog prihoda i po visini riješenih i isplaćenih šteta.

- Situaciju na tržištu osiguranja dominantno određuje činjenica da polovinu premije čine obavezna osiguranja od odgovornosti za motorna vozila. Zbog niskog standarda, slabe kupovne moći i nerazvijenosti svijesti o značaju osiguranja, znatno slabije su razvijena životna osiguranja te pojedina imovinska osiguranja. Uz to, i dalje je prisutna izrazita nelojalna konkurencija, posebno izražena i prilikom tenderske nabavke osiguranja, gdje je jedini kriterij najniža cijena, čime se obaraju sva pravila struke osiguranja - kaže Terzić.

Uništenje imovine

Govoreći o periodu nakon majskih poplava, Terzić je rekao da je u protekloj godini "Sarajevo-osiguranje" isplatilo više od 30 miliona KM po osnovu raznih odštetnih zahtjeva, a dio te sume odnosi se i na neke štete nastale tokom prošlogodišnjih poplava.

- Mi smo očekivali da će strašne posljedice koje su poplave ostavile na život ljudi, uništenje njihove imovine te devastaciju privrede utjecati na povećanje broja zaključenih polica osiguranja imovine u proteklom periodu. Nažalost, u 2014. godini u odnosu na 2013. na nivou tržišta FBiH je čak smanjena visina premije osiguranje imovine od požara, u okviru kojeg je rizik poplave zastupljen kao dopunski rizik kod većine osiguranja. To nam govori kako građani nisu ovu katastrofu doživjeli kao poticaj da zaštite svoju imovinu od rizika kojima smo svakodnevno izloženi - cijeni Terzić.

"Wiener osiguranje" sa sjedištem u Banjoj Luci je u 2014. godini bila osiguravajuća kuća s najvišim iznosom isplaćenih šteta, kaže za "Avaz" član Uprave "Wiener osiguranja" Goran Mandić.

- Većim dijelom ove štete su se odnosile na štete od poplava, a ukupna izloženost "Wiener osiguranja" štetama od poplava je oko 65 miliona KM. Uprkos ovoj izloženosti, a zahvaljujući izuzetno konzervativnoj i dobroj politici reosiguranja Grupacije kojoj pripadamo („Vienna Insurance Group“), uspjeli smo bez problema da servisiramo i isplatimo ove štete. Ovaj događaj je bio svojevrstan test za našu kompaniju - kazao je on.

Prosječna premija

Navodi da je ova osiguravajuća kuća lani u odnosu na 2013. godinu zabilježila ukupni rast premije od 16,8 posto. Najveći rast premije imali su kod imovinskih osiguranja, a to je rast od čak 93,6 posto. Što se tiče segmenta životnih osiguranja, tu su, kaže Mandić, zabilježili rast od 49,8 posto.

BiH je, kaže, država u kojoj je prosječna premija osiguranja, posmatrajući u odnosu na broj stanovnika, među najnižim u regionu, a s prosječnom premijom na evropskom tržištu je skoro neuporediva.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik