Na pijacama i u radnjama najdrastičnija je razlika u cenama crnog luka, i to u svih 17 gradova u kojima se prate i upoređuju cenovnici poljoprivrednih proizvoda.
Prema najnovijem izveštaju Republičkog zavoda za statistiku, praktično ne postoji grad u Srbiji, obuhvaćen ovim istraživanjem, osim Vranja, gde je to povrće bilo jeftinije na pijaci nego u radnjama u kojima potrošači najviše kupuju. Cene su upoređivane u periodu od 1. do 7. aprila, a razlike u cenama na pijacama i u radnjama najveće su bile u Sremskoj Mitrovici. U radnjama je luk koštao 49,99, a na pijacama gotovo dvostruko više – 100. Velike razlike u cenama jednog od najprodavanijeg poljoprivrednog proizvoda bile su i Kragujevcu, Kraljevu, Šapcu, Novom Sadu...
Istovremeno, iz izveštaja bi se moglo zaključiti da su u oba formata prodaje najsličnije cene jabuka, pa čak i da je ovo voće u radnjama za nijansu skuplje. Kupci su jabuku najmanje plaćali na pijacama u Vranju (90 dinara za kilogram), a najviše u: Beogradu, Novom Pazaru i Smederevu – 150 dinara.
Za razliku od nekih ranijih izveštaja, cene kupusa nisu dominantno bile više u prodavnicama. Ovoga puta u deset od 17 gradova kupcima se više isplatilo da sladak kupus kupuju u radnjama.
Popis cena pokazuje i da se cene očišćenih oraha znatno razlikuju u zavisnosti u kom gradu ih kupujete. Ubedljivo najskuplji bili su u radnjama u Subotici i Sremskoj Mitrovici (1.500 dinara po kilogramu), dok je orah bio najjeftiniji na vranjanskim pijacama – 900 dinara.
Kada je reč o cenama svežeg mesa, i tu postoje velike razlike po gradovima. Tako su, recimo, pri kupovini svežeg svinjskog mesa (vrat, krmenadla) najbolje prolazili Novosađani, jer je najčešća cena ove vrste mesa u radnjama i mesarama bila 528 dinara za kilogram. To se ne bi moglo reći za potrošače iz Valjeva koji su svinjetinu uglavnom plaćali rekordnih 789 dinara. Najmanja razlika zabeležena je u cenama pilećeg mesa koje u radnjama u većini gradova košta oko 300 dinara, s izuzetkom Valjeva i Novog Pazara gde je za kilogram piletine trebalo izdvojiti sto dinara više.U RZS-u podsećaju da se cene na malo poljoprivrednih proizvoda beleže dva puta mesečno, na pijačni dan koji pada u periodu 1–7. i 15–21. u mesecu. Cene se beleže u prodavnicama i na pijacama sa najvećim prometom. Zavisno od godišnjeg doba, upoređuju se cene najvažnijih, odabranih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Za svaki proizvod biraju se po tri cene: najčešća, najniža i najviša cena. Najčešća cena (u prodavnici ili na pijaci) jeste ona po kojoj se određeni proizvod prodaje u najvećim količinama.
Najniže i najviše cene u gradu predstavljaju krajnje granice između kojih se kreću cene određenog proizvoda.
U izveštaju su prikazane i upoređivane cene u Beogradu, Valjevu, Vranju, Zaječaru, Kragujevcu, Kraljevu, Leskovcu, Nišu, Novom Pazaru, Smederevu, Užicu, Šapcu, Novom Pazaru, Zrenjaninu, Pančevu, Sremskoj Mitrovici i Subotici.