Direktor ruske kompanije INTES Jurij Bogačuk rekao je da će se u Srbiji pojaviti "pametni izvori nafte" i najavio da Naftna industrija Srbije planira da nabavi pet stanica za upravljanje. Jurij Bogačuk je rekao za Sputnjik da će jedna od prednosti nabavke biti povećanje proizvodnje nafte u Srbiji. Posle utvrđivanja efikasnosti, a ona je garantovana, dobiće se bar tri tone više po izvorištu, uz smanjenje troškova eksploatacije, izjavio je Bogačuk, govoreći o ovom sistemu pametnog upravljanja koji omogućava povećanje efikasnosti pri dobijanju nafte iz teško pristupačnih, siromašnih ili nedovoljno razrađenih izvorišta. Investiranje u kupovinu ove opreme se isplati za samo nekoliko meseci upotrebe, istakao je direktor kompanije iz sibirskog grada Tjumena.
Direktor ruske kompanije INTES Jurij Bogačuk rekao je da će se u Srbiji pojaviti "pametni izvori nafte" i najavio da Naftna industrija Srbije planira da nabavi pet stanica za upravljanje.
Jurij Bogačuk je rekao za Sputnjik da će jedna od prednosti nabavke biti povećanje proizvodnje nafte u Srbiji, prenosi Tanjug.
"Posle utvrđivanja efikasnosti, a ona je garantovana, dobiće se bar tri tone više po izvorištu, uz smanjenje troškova eksploatacije", izjavio je Bogačuk, govoreći o ovom sistemu pametnog upravljanja koji omogućava povećanje efikasnosti pri dobijanju nafte iz teško pristupačnih, siromašnih ili nedovoljno razrađenih izvorišta.
"Investiranje u kupovinu ove opreme se isplati za samo nekoliko meseci upotrebe", istakao je direktor kompanije iz sibirskog grada Tjumena.
Bogačuk je rekao da očekuje da će saradnja INTES-a i NIS-a dovesti do pojave novih radnih mesta u Srbiji.
"Čim smo se obratili Ministarstvu energetike Ruske Federacije, tražeći preporuke za primenu naše tehnologije, odmah smo izjavili da ćemo obučavati i zapošljavati građane Srbije. U Srbiji će biti otvorena filijala, koja će sarađivati sa lokalnim stručnjacima, a oni će uživati mnoge koristi od našeg zajedničkog rada", rekao je Bogačuk.
Podsećajući da trenutna cena nafte na svetskom tržištu nije visoka, Bogačuk je dodao da, ni kao takva, ne može da utiče na budućnost tog projekta.
"Kada smo tek počinjali da radimo, pre 15 godina, cena nafte je bila 25 dolara za barel. Ali, što je niža cena nafte, to je veće interesovanje za 'pametnu opremu"', rekao je Bogačuk koji je početkom marta, na privrednom sajmu "Ekspo Rusija–Srbija 2015" u Beogradu, sa tehnologijom rada "pametnih izvorišta" upoznao prvog potpredsednika Vlade Srbije Ivicu Dačića, piše Sputnjik.
Prema najnovijim podacima, "dugoročne rezerve" Srbije čine oko 50 miliona tona nafte, a potencijalno je sakriveno i do 170 miliona tona crnog zlata.