Uskoro novi pravilnik o bolovanjima

Bez autora
Dec 21 2011

Kako se više ne bi dešavalo da neki pacijent za određeno oboljenje dobije pravo na bolovanje od tri dana u prestonici, dve nedelje na primer u centralnoj Srbiji, a mesec dana na jugu zemlje, Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) predložio je usvajanje novog pravilnika o bolovanjima, kojim će tačno biti propisano koliko dana bolovanja sleduje za određenu bolest i koliko neko zbog toga može da odsustvuje sa posla. Pravilnik je usvojio Upravni odbor ove institucije, a prilikom izrade su konsultovani subspecijalisti iz raznih medicinskih oblasti, stručnjaci medicine rada, predstavnici udruženja pacijenata. Imali su u vidu i praksu koja postoji u zemljama bivše Jugoslavije. Očekuje se da će do kraja godine pravilnik o bolovanjima prihvatiti i Ministarstvo zdravlja, pa tako nova pravila mogu da stupe na snagu posle objavljivanja u Službenom glasniku. Tada će svaki osiguranik i na sajtu RFZO moći da pogleda da li je lekar postupio u skladu sa zakonom u odnosu na to koliko mu je dana dato za bolovanje. Osoba kod koje je počelo lečenje, a nije završeno, ima pravo na produženje bolovanja.

Uskoro novi pravilnik o bolovanjimaKako se više ne bi dešavalo da neki pacijent za određeno oboljenje dobije pravo na bolovanje od tri dana u prestonici, dve nedelje na primer u centralnoj Srbiji, a mesec dana na jugu zemlje, Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) predložio je usvajanje novog pravilnika o bolovanjima, kojim će tačno biti propisano koliko dana bolovanja sleduje za određenu bolest i koliko neko zbog toga može da odsustvuje sa posla.

Kako je juče najavio prof. dr Aleksandar Vuksanović, direktor RFZO, Pravilnik je usvojio Upravni odbor ove institucije, a prilikom izrade su konsultovani subspecijalisti iz raznih medicinskih oblasti, stručnjaci medicine rada, predstavnici udruženja pacijenata.

– Imali smo u vidu i praksu koja postoji u zemljama bivše Jugoslavije. Očekujemo da će do kraja godine pravilnik o bolovanjima prihvatiti i Ministarstvo zdravlja, pa tako nova pravila mogu da stupe na snagu posle objavljivanja u Službenom glasniku. Tada će svaki osiguranik i na sajtu RFZO moći da pogleda da li je lekar postupio u skladu sa zakonom u odnosu na to koliko mu je dana dato za bolovanje. Osoba kod koje je počelo lečenje, a nije završeno, ima pravo na produženje bolovanja – rekao je dr Vuksanović.

RFZO je izradio i pravilnik o medicinsko-tehničkim pomagalima budući da su se pacijenti često žalili na loš kvalitet. Neki osiguranici su imali problema zbog proteza koje žuljaju ili spadaju, a neki s pelenama koje propuštaju.

– Racionalnije će se trošiti novac budući da će fond zahtevati i odgovarajući kvalitet, a ako se ispostavi da on nije dobar tražiće se raskid ugovora sa dobavljačima. Moramo da zahtevamo bolji kvalitet kako bi pomagala duže trajala, a dobavljači će morati i da ih servisiraju u određenom vremenskom periodu. Neki dobavljači su uznemireni zbog toga što se uvodi red i što više neće moći da prodaju loše stvari za veliki novac. Dešavalo se da pacijenti umesto titanijumskih pomagala dobiju olovne i vodovodne cevi, to je nedopustivo – istakao je direktor RFZO, dodajući da će oni zamoliti dobavljače da im, kao što je to uradila farmaceutska industrija, otpišu 10 odsto potraživanja.

Kako je naglašeno, RFZO će ovu godinu završiti sa dugom od oko 20 milijardi dinara, što je prvi put da dugovi nisu duplirani u odnosu na prethodnu godinu.

A koliko će tačno iznositi budžet RFZO za narednu godinu još nije poznato, iako se zna da je predviđeno da dođe do malog povećanja.

– Planom budžeta predviđeno je i povećanje plata lekara za četiri odsto u aprilu, i 0, 9 odsto u oktobru. Kasa RFZO nikako ne može da se nazove najdubljom kasom u zemlji. Koliko je kasa RFZO prazna pokazuje činjenica da oko tri miliona ljudi mora da pokriva osiguranje više od sedam miliona osiguranika. U junu je povećan broj lekova koji se izdaju na teret RFZO za više od 230 i da su uvedeni novi medikamenti za bolesti koje se do sada ili nisu lečile, ili za koje nije postojala odgovarajuća terapija – dodao je naš sagovornik.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik