Uskoro rešenje za nenaplative kredite privrede

Bez autora
Oct 25 2015

Jedna od glavnih prepreka za brži rast su visoke kamate koje banke naplaćuju zbog velikog broja nenaplativih kredita, kažu u Vladi i najavljuju skoro rešenje tog problema. Bankari ne mogu da naplate svaki četvrti kredit, ili nešto više od tri milijarde evra. Iz najznačajnijih svetskih institucija poput Svetske banke i MMF-a ovih dana Vladi stižu pohvale pre svega za upola manji deficit budžeta i ekonomski rast koji će biti bar pola procenta umesto očekivanog pada. Ocenjuju, međutim, i da nam je potreban znatno brži rast od pet do šest odsto godišnje ako želimo da dostignemo evropske standarde i da privreda može da konkuriše evropskoj. Posle petnaest godina izdašnog kreditiranja privrede uz visoke kamate i nedovoljne garancije bankari danas ne mogu da naplate svaki četvrti kredit, ili nešto više od tri milijarde evra.

Jedna od glavnih prepreka za brži rast su visoke kamate koje banke naplaćuju zbog velikog broja nenaplativih kredita, kažu u Vladi i najavljuju skoro rešenje tog problema. Bankari ne mogu da naplate svaki četvrti kredit, ili nešto više od tri milijarde evra.

Iz najznačajnijih svetskih institucija poput Svetske banke i MMF-a ovih dana Vladi stižu pohvale pre svega za upola manji deficit budžeta i ekonomski rast koji će biti bar pola procenta umesto očekivanog pada. Ocenjuju, međutim, i da nam je potreban znatno brži rast od pet do šest odsto godišnje ako želimo da dostignemo evropske standarde i da privreda može da konkuriše evropskoj.

Posle petnaest godina izdašnog kreditiranja privrede uz visoke kamate i nedovoljne garancije bankari danas ne mogu da naplate svaki četvrti kredit, ili nešto više od tri milijarde evra.

"Najveći problem je što banke, zato što imaju loša iskustva, apsolutno neće da podrže neke dobre projekte ni 'ultra jake projekte', a bez tih projekata nema napretka", kaže Vojin Đorđević iz kompanije "Voda Voda".

Vlada najavljuje rešenje, ali bez detalja.

"Neodrživo je da je nenaplativo 22-23 odsto kredita. Treba sad da smognemo snage. Podelili smo uloge između Komercijalne banke, Narodne banke i Ministarstvo finansija. Očekujemo vrlo skoro da u blokovima očistimo veliki deo ili sve nenaplative dugove. Kada to uradimo, kad smanjimo ellemente koji podižu rizik, smanjićemo kamate i stvoriti jedan od preduslova za rast", ističe ministar finansija Dušan Vujović.

Vladimir Vučković iz Fiskalnog saveta kaže da je najvažnije da država zadrži princip da ne sme da interveniše svojim novcem, jer za to nema utemeljenja u budžetu.

"Treba ostaviti bolji prostor bankama da same reše ovaj problem kroz otpis, prodaju potraživanja. Problem nastao na relaciji banke-preduzeća i tu treba da se reši. Ne treba očekivati čuda, da će biti obrisana na nulu, ali treba očekivati da će biti manji teret za privredu i građane", objašnjava Vučković.

Bankari od države ne očekuju novac, već bolje zakone i njihovu primenu.

"Ono gde država može da pomogne, da bi banke brže otpisivale takva potraživanja, je da oslobodi banke poreza na otpise dugovanja u narednih nekoliko godina", kaže Zoran Petrović iz Rajfazen banke.

U proteklih mesec-dva već je došlo do pomaka – država je dala preporuku za izmenu zakona zarad lakšeg rešavanja nenaplativih kredita, a sa MMF-om je dogovoreno da se pregleda bankarski sektor i utvrdi pravo stanje kredita i njihovih obzebeđenja, odnosno hipoteka.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik