Promet naftnih derivata lošeg kvaliteta u Evropskoj uniji strogo je zabranjen, pa su kontrole stalne. Metode, kontrole kvaliteta, monitorig i markiranje uskoro će se konačno primeniti i u Srbiji. To znači da će se svaka pumpa kontrolisati najmanje jednom godišnje, čime će se odmah utvrditi da li je derivat mešan sa još nečim. Kontrola po evropskim propisima ubrzano se priprema. Biće povećan broj i laboratorija koje rade taj posao. Uvode se dva nova sveobuhvatna sistema kontrole - monitoring i markeri. Monitorig je stalna kontrola na mestu gde je gorivo dostupno potrošačima. U odnosu na promet derivata koji se godišnje ostvari u Srbiji znači treba otprilike oko 3.000 kontrola, kvaliteta što na maloprodajnim objektima, u veletrgovinama, kod uvoznika i proizvođača. Kontrola kvaliteta markerima znači da će gorivo biti obeleženo akciznom markicom. Inspektori dobijaju detektore koji na terenu veoma brzo utvrđuju da li je derivat mešan s nečim drugim.
Kontrola kvaliteta goriva po evropskim propisima ubrzano se priprema. Svaka pumpa kontrolisaće se najmanje jednom godišnje, čime će se odmah utvrditi da li je derivat mešan sa još nečim.
Promet naftnih derivata lošeg kvaliteta u Evropskoj uniji strogo je zabranjen, pa su kontrole stalne. Metode, kontrole kvaliteta, monitorig i markiranje uskoro će se konačno primeniti i u Srbiji.
To znači da će se svaka pumpa kontrolisati najmanje jednom godišnje, čime će se odmah utvrditi da li je derivat mešan sa još nečim.
Kontrola po evropskim propisima ubrzano se priprema. Biće povećan broj i laboratorija koje rade taj posao. Uvode se dva nova sveobuhvatna sistema kontrole - monitoring i markeri.
Slaviša Petković iz Tržišne inspekcije kaže da je monitorig stalna kontrola na mestu gde je gorivo dostupno potrošačima.
"U odnosu na promet derivata koji se godišnje ostvari u Srbiji znači treba otprilike oko 3.000 kontrola, kvaliteta što na maloprodajnim objektima, u veletrgovinama, kod uvoznika i proizvođača", naveo je Petković.
Kontrola kvaliteta markerima znači da će gorivo biti obeleženo akciznom markicom. Inspektori dobijaju detektore koji na terenu veoma brzo utvrđuju da li je derivat mešan s nečim drugim.
"Markiranje je nano tehnologija, faktički postupak ubacivanja posebnih hemiskih elemenata u gorivo koji ne utiču na kvalitet goriva ali dokazuju da je to gorivo iz legalnog prometa", naveo je Petković.
To će sprečiti šverc derivata, posebno preko Dunava. Prošle godine je i milion litara goriva lošeg kvaliteta vraćeno iz uvoza. Međutim, velika količina ode u promet. Najčešće se dizel i evrodizel mešaju sa lož - uljem koje je znatno jeftinije.
Ljubinko Savić iz Odbora za naftu i gas u Komori Srbije izjavio je da je samo po tom osnovu država prošle godine ostala bez oko pet milijardi dinara prihoda u budžetu.
Ima i nekoliko primera da su naši vozači kamiona zbog lošeg kvaliteta dizela platili kazne u zemljama Evropske unije.
"Drastičan primer je svakako primer Makedonije gde je jedan naš transporter ostao i bez sopstvenog vozila kada je u njegovom rezervoaru primećeno lož ulje umesto dizel goriva", naveo je Savić.
Evropska praksa pokazuje da je naveća kazna, ipak, negativna reklama. U nekim zemljama mediji su objavili imena pumpi na kojima, zbog lošeg kvaliteta, ne treba sipati gorivo. Tim prometnicima odmah je pao promet.