Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da je građevinska inspekcija pripremila 2.600 rešenja za rušenje nelegalno podignutih objekata u Beogradu i drugim gradovima. Mihajlović je objasnila da je reč o objektima koji direktno ugrožavaju bezbednost ljudi, ali i onim u zaštićenim zonama, kao što su Tara i Zlatibor, i dodala da je potpisala sva rešenja i da će potpisati svako naredno zato što to predstavlja početak uvođenja reda u tu oblast. Ona je rekla da ne očekuje probleme prilikom rušenja objekata, uz napomenu da to ne može da se desi brzo, na primer u narednih 15 dana, jer procedura predviđa tenderski izbor firmi koje će rušiti nelegalne objekte. Mihajlović je ukazala na to da je uvela promene u rad inspekcija u Ministarstvu jer nije bila zadovoljna ogranizacijom i efikasnošću rada inspektora. Svaki sektor je imao svoju inspekciju, podsetila je ona i dodala da je novina to da su sve inspekcije objedinjene u poseban sektor Ministarstva i da će inspektori raditi po učinku.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da je građevinska inspekcija pripremila 2.600 rešenja za rušenje nelegalno podignutih objekata u Beogradu i drugim gradovima.
Mihajlović je u izjavi za agenciju Beta objasnila da je reč o objektima koji direktno ugrožavaju bezbednost ljudi, ali i onim u zaštićenim zonama, kao što su Tara i Zlatibor, i dodala da je potpisala sva rešenja i da će potpisati svako naredno zato što to predstavlja početak uvođenja reda u tu oblast.
Ona je rekla da ne očekuje probleme prilikom rušenja objekata, uz napomenu da to ne može da se desi brzo, na primer u narednih 15 dana, jer procedura predviđa tenderski izbor firmi koje će rušiti nelegalne objekte.
Mihajlović je ukazala na to da je uvela promene u rad inspekcija u Ministarstvu jer nije bila zadovoljna ogranizacijom i efikasnošću rada inspektora.
Svaki sektor je imao svoju inspekciju, podsetila je ona i dodala da je novina to da su sve inspekcije objedinjene u poseban sektor Ministarstva i da će inspektori raditi po učinku.
Prema njenim rečima, inspekcija koja se bavi putevima prvog reda u prethodnih mesec dana je pripremila više od 600 rešenja protiv Javnog preduzeća “Putevi Srbije”, koje upravlja tim putevima.
Samo za jedan deo Ibarske magistrale doneto je 638 rešenja protiv pomenutog preduzeća zbog reklamnih tabli, ukazala je ona i naglasila da zbog toga bezbednost saobraćaja nije ugrožena, ali da nije poštovan zakon i da se table već uklanjaju.
U prethodne dve do tri godine, kako je istakla, nije podneto nijedno rešenje protiv preduzeća koja upravljaju putevima.
Problem u radu inspekcija predstavlja i manjak ljudi, napomenula je Mihajlović i navela primer da je za celu teritoriju Srbije zaduženo sedam inspektora iz oblasti građevinarstva.
Prema njenim rečima, od 400 zaposlenih u Ministarstvu ima ukupno 70 inspektora, iako je ranije bilo uobičajeno da polovina zaposlenih u tom resoru pripada inspekcijskoj službi.