Velika neizvesnost na tržištu đubriva

Bez autora
Aug 01 2023

Nagli skok cena đubriva na globalnom nivou iznenadio je i najveće trgovce i proizvođače. Iako strani analitičari predviđaju da će se trend rasta nastaviti, izuzetno je teško predvideti šta će se dešavati u narednom periodu, izjavio je za „Politiku” Stanko Popović, vlasnik „Eliksir grupe”, koja je vodeći domaći proizvođač mineralnog đubriva.

Podsetimo, protekle sedmice kao grom iz vedra neba evropske berze zabeležile su iznenadan i to znatan rast cena uree, KAN-a kao i azotnog đubriva kao posledicu, ponovnog poskupljenja gasa. Ovakva situacija sa cenama vladala je i u nemačkim uvoznim lukama, kao i u Americi preneo je specijalizovani portal „Agrarhojt”.

– Niko ne zna šta se dogodilo, cene su počele iznenada da rastu. Urea je poskupela za 50 odsto, sa 250 na 370 evra po toni – kaže Popović. Dodaje da je mogući razlog ovakvog dešavanja na tržištu i to što je od početka ove godine đubrivo drastično pojeftinilo.

Urea, recimo, sa 900 evra po toni na fobu (roba utovarena u Africi ili Rusiji) na 250. Takođe, kako navodi, i egipatskim fabrikama je naređeno da smanje proizvodnju jer nemaju dovoljno gasa, a zbog visokih temperatura troše mnogo struje za rad klima-uređaja.

– S jedne strane, dakle, imamo realno manju proizvodnju. Istovremeno i kupci su čekali sa nabavkama đubriva, smatrajući da će cene još da padaju, a sada su svi počeli da kupuju. Sve ovo može da uzrokuje nastavak rasta, ali postoji mogućnost i da se za dve nedelje cene vrate na niži nivo – napominje naš sagovornik.

Naglašava da je situacija na našem tržištu za sada mirna jer će domaćim poljoprivrednim proizvođačima azotno đubrivo biti potrebno tek na proleće, dok će trgovci o nabavkama razmišljati početkom 2024.

U septembru nam je potrebno NPK đubrivo (kompleksno mineralno đubrivo koje sadrži azot, fosfor, kalijum) koje je u međuvremenu pojeftinilo (sa 850 evra na oko 400 do 450) i čija cena za sada miruje.

Podsetimo, početkom proleća izgledalo je da se situacija na tržištu đubriva polako opušta jer su cene znatno pale u odnosu na prošlu godinu kada je đubrivo dostizalo rekordne iznose, zbog čega je i potrošnja na globalnom nivou smanjena.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iz novembra 2022. mineralna đubriva u Srbiji su za godinu dana bila poskupela čak 126 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik