Ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Zorana Mihajlović saopštila je danas da se na javni poziv za dodelu energetskih dozvola za izgradnju 317 mini-hidroelektrana u Srbiji do sada prijavilo 1.380 investitora. Pozivu se odazvalo više investitora nego što je očekivano, dok se samo za područje Surdulice prijavilo 138, a za područje Vlasotinca njih približno 40. Prijave se mogu dostaviti još nedelju dana, pri čemu će komisija resornog ministarstva sredinom maja formirati rang-listu potencijalnih investitora za izgradnju mini-hidroelektrana. Potencijalni investitori će nakon toga biti obavešteni o mogućnosti da sklope ugovor o izgradnji sa lokalnim samoupravama. U roku od osam dana nakon objavljivanja liste potencijalnih investitora biće potpisan trojni memorandum o razumevanju između investitora, Ministarstva energetike i lokalne samouprave za svaku pojedinačnu lokaciju.
Ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Zorana Mihajlović saopštila je danas da se na javni poziv za dodelu energetskih dozvola za izgradnju 317 mini-hidroelektrana u Srbiji do sada prijavilo 1.380 investitora.
Mihajlović je na konferenciji u okviru projekta “Promocija ekoturizma i zaštita životne sredine Vlasinskog jezera” istakla da se pozivu odazvalo više investitora nego što je očekivano, i precizirala da se samo za područje Surdulice prijavilo 138, a za područje Vlasotinca njih približno 40.
Ona je navela da se prijave mogu dostaviti još nedelju dana, pri čemu će komisija resornog ministarstva sredinom maja formirati rang-listu potencijalnih investitora za izgradnju mini-hidroelektrana.
Prema njenim rečima, potencijalni investitori će nakon toga biti obavešteni o mogućnosti da sklope ugovor o izgradnji sa lokalnim samoupravama.
U roku od osam dana nakon objavljivanja liste potencijalnih investitora biće potpisan trojni memorandum o razumevanju između investitora, Ministarstva energetike i lokalne samouprave za svaku pojedinačnu lokaciju. Tim memorandumom će biti određen okvirni rok od šest meseci u kojem investitor treba da pokrene postupak i obezbedi neophodna pravna akta za dobijanje energetske dozvole za hidroelektrane snage veće od jednog megavata, odnosno saglasnosti za objekte manje snage, ukazala je Mihajlović.
Kako je najavila, biće raspisano još javnih poziva za izgradnju hidroelektrana, koji su se pokazali kao dobri projekti za privlačenje investitora, i dodala da je planirano da se smanji broj dokumenata potrebnih za izgradnju hidroelektrana.
Prema njenim rečima, ako se iskoristi potencijal na svih 317 lokacija, biće izgrađene mini-hidroelektrane ukupne snage 110 megavata koje bi trebalo da proizvode 400 gigavat-sati električne energije godišnje.
Sva struja proizvedena u hidroelektranama, koje su predmet javnog poziva, iskazivaće se u energetskom bilansu Srbije i doprineće ostvarivanju nacionalnog cilja, a to je povećanje udela energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji na 27 odsto do 2020. godine, istakla je ona.