Više mobilnih telefona nego stanovnika

Bez autora
Nov 12 2012

U Srbiji u proseku tri telefona idu na dva stanovnika. Prema podacima Međunarodne telekomunikacione unije, po upotrebi interneta putem mobilnih telefona Srbija je na 30. mestu od 173 rangrane zemlje. Stručnjaci to objašnjavaju dobrim zakonskim okvirom za uvođenje interneta velikih brzina, ali i spremnošću mobilnih opratora da te mogućnosti iskoriste. Država godišnje od telekomunikacija ubira prihod od 1,6 milijardi evra, što je šest odsto bruto domaćeg proizvoda. Mobilni operateri se takmiče u pružanju novih usluga i uređaja za korišćenje širokopojasnog neta. Dan posle svetske premijere, kod nas je stigao najbrži mobilni telefon na Vindouz 8 platformi. Podržava čak 42,2 megabita protoka, brzinu na tri-ge mreži koju mi trenutno koristimo u Srbiji, a sva tri operatera podržavaju tu mrežu. Konkurencija tera naše telekomunikacione kompanije da rade na poboljšanju kvaliteta mreže.

Više mobilnih telefona nego stanovnikaDržava godišnje od telekomunikacija ubira iznos u visini šest odsto bruto domaćeg proizvoda. U svetu smo među prvima po broju korisnika mobilnih telefona i mobilnog interneta. Operateri se takmiče u pružanju novih usluga i uređaja za korišćenje interneta. Najbrži internet kod nas očekuje se već sledeće godine.

U Srbiji u proseku tri telefona idu na dva stanovnika. Prema podacima Međunarodne telekomunikacione unije, po upotrebi interneta putem mobilnih telefona Srbija je na 30. mestu od 173 rangrane zemlje.

Stručnjaci to objašnjavaju dobrim zakonskim okvirom za uvođenje interneta velikih brzina, ali i spremnošću mobilnih opratora da te mogućnosti iskoriste.

Država godišnje od telekomunikacija ubira prihod od 1,6 milijardi evra, što je šest odsto bruto domaćeg proizvoda.

Mobilni operateri se takmiče u pružanju novih usluga i uređaja za korišćenje širokopojasnog neta.

Dan posle svetske premijere, kod nas je stigao najbrži mobilni telefon na Vindouz 8 platformi.

"Podržava čak 42,2 megabita protoka, brzinu na tri-ge mreži koju mi trenutno koristimo u Srbiji, kaže Produkt menadžer "Ha-Te-Cea" Marko Savković dodajući da sva tri operatera podržavaju tu mrežu.

Konkurencija tera naše telekomunikacione kompanije da rade na poboljšanju kvaliteta mreže.

"To za naše korisnike znači do 10 puta veće brzine surfovanja što je veliki napredak za korisničko iskustvo. Ono što je ranije zahtevalo neko duže vreme preuzimanja sa interneta sada je na vašem uređaju u sekundi ili dve", ovjašnjava direktor mreže u Telekomu Srbija Filip Banković

Država je prepoznala interes u razvoju telekomunikacija i usvojila plan koji je osnov za uvođenje El-Ti mreže brzog interneta.

"Usvajanjem novog plana namene korišćenja radio-frekvencijskog spektra stvaraju se uslovi da se na novi način koristi spektar i da se na taj način omogući operaterima da koriste četvrtu generaciju mobilne telefonije", ističe direktor RATEL-a Milan Janković.

Samo u prošloj godini od izvoza programa smo zaradili smo 200 miliona evra.

Direktor prodaje u Majkrosoftu Srđan Starović kaže da se većim prihvatanjem novih tehnologija, uređaja i softvera stvara dobra osnova za komercijalizaciju.

"Drugim rečima, za investiciju stranih firmi u Srbiji, ali i za takozvani izvoz softvera. Da lokalni programeri krenu da se bave izvozom aplikacija za recimo Vindouz 8", dodaje Starović.

Najbrži internet možemo dobiti već sledeće godine, ali će ta investicija zavisiti od isplativosti, odnosno procene ekonomske moći naših građana.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik