Povećan izvoz jabuka u Rusiju prethodnih godina uticao je i na poljoprivredne proizvođače u Šumadiji koji su se sve više usmerili na gajenje ovog voća. Trenutno se zasadi jabuka u Centralnoj Srbiji pružaju na 19 hiljada hektara. Međutim nestabilno rusko tržište i problemi tehničke prirode, koji su postali sve učestaliji, doveli su i do viška jabuka u hladnjačama. Stručnjaci savetuju voćare da se sve više udružuju kako bi imali uspeha na domaćem tržištu. Porodična firma ,,Gruža agrar’’ bavi se već šest godina proizvodnjom voća i to pretežno jabuka, koje odlaze na rusko tržište u svežem pakovanju. Zasadi jabuka se pružaju na dva hektara površine. Vladimira Nikolića ne brinu sve češći problemi sa izvozom u Rusiju jer smatra da se za dobru sortu jabuka prve klase uvek mogu naći kupci.
Povećan izvoz jabuka u Rusiju prethodnih godina uticao je i na poljoprivredne proizvođače u Šumadiji koji su se sve više usmerili na gajenje ovog voća.
Trenutno se zasadi jabuka u Centralnoj Srbiji pružaju na 19 hiljada hektara. Međutim nestabilno rusko tržište i problemi tehničke prirode, koji su postali sve učestaliji, doveli su i do viška jabuka u hladnjačama. Stručnjaci savetuju voćare da se sve više udružuju kako bi imali uspeha na domaćem tržištu.
Porodična firma ,,Gruža agrar’’ bavi se već šest godina proizvodnjom voća i to pretežno jabuka, koje odlaze na rusko tržište u svežem pakovanju. Zasadi jabuka se pružaju na dva hektara površine. Vladimira Nikolića ne brinu sve češći problemi sa izvozom u Rusiju jer smatra da se za dobru sortu jabuka prve klase uvek mogu naći kupci.
"Mi ovde najviše sadimo sorte jabuka koje nisu crvene iz razloga što Rusija neće crvene sorte jabuka. Svake godine se dešava taj neki vakum period od nekih mesec, mesec i po dana u kome je cena slabija, sada da li zbog toga što zaglavi u Rusiji kako popularno kažu ili Poljaci izvoze svoju jabuku. Ali to je neki period kada je cena slabija a nakon toga opet dobija neku svoju optimalnu vrednost od oko pola evra", priča Nikolić.
Prinosi od 18 tona jabuke po hektaru uticali su na poljoprivredne proizvođače u Šumadiji da podižu savremene zasade kako bi povećali količinu voća.
Na veći prinos uticalo se samim načinom guste sadnje pa stručnjaci kažu da je u poslednje dve godine na jednom hektaru bilo oko 4000 biljaka što je povećalo prinos i do 53 odsto.
Međutim zbog nestabilnog ruskog tržišta pojedini poljoprivrednici nisu uspeli da izvezu svu količinu jabuka.
"U 2014. godini bilo je otprilike negde oko 670 hiljada kilograma jabuka, koje su evidentirane u sertifikatima, koje se šalju ka ruskom tržištu. Primetno je i da u hladnjačama još uvek ima jabuka te neke prve klase koje čekaju trenutak kada će biti izvežene", kaže Violeta Petrović-Luković, savetnica za voćarsko vinogradarsku proizvodnju.
Individualno poljoprivrednici nemaju puno uspeha na domaćem tržištu pa stručnjaci preporučuju udruživanje proizvođača kako bi postali konkurentni velikim agro sistemima koji imaju preko 400 hektara jabuke.