Na polju kartičarstva, tržište u Srbiji dostiglo je visok stepen razvoja. Od ukupno 33 banke u Republici Srbiji, 31 bavi se poslovima kartičarstva, a u 2011. godini izdato je oko 6,3 miliona platnih kartica. Od tog broja, oko 85 posto su debitne kartice, a primetan je trend smanjenja broja kreditnih kartica. U ukupnom broju izdatih kartica, DinaCard, domaća platna kartica, učestvuje 42 posto, “viza” kartice - 36 posto i MasterCard - 22 posto. Primetno je smanjivanje broja POS terminala kod trgovaca, dok je u blagom porastu broj bankomata, kao i broj POS terminala za podizanje gotovog novca na šalterima. Korisnici na bankomatima, u proseku, podižu oko 6.269 dinara, dok u maloprodajnim objektima, karticama pazare u proseku za oko 2.039 dinara.
Na polju kartičarstva, tržište u Srbiji dostiglo je visok stepen razvoja.
Od ukupno 33 banke u Republici Srbiji, 31 bavi se poslovima kartičarstva, a u 2011. godini izdato je oko 6,3 miliona platnih kartica. Od tog broja, oko 85 posto su debitne kartice, a primetan je trend smanjenja broja kreditnih kartica.
Kako je rečeno je na tradicionalnom, desetom savetovanju o platnim karticama u Privrednoj komori Srbije (PKS), u ukupnom broju izdatih kartica, DinaCard, domaća platna kartica, učestvuje 42 posto, “viza” kartice - 36 posto i MasterCard - 22 posto.
Primetno je smanjivanje broja POS terminala kod trgovaca, dok je u blagom porastu broj bankomata, kao i broj POS terminala za podizanje gotovog novca na šalterima. Korisnici na bankomatima, u proseku, podižu oko 6.269 dinara, dok u maloprodajnim objektima, karticama pazare u proseku za oko 2.039 dinara, istakla je generalna direktorka Sektora za platni sistem Narodne banke Srbije (NBS) Snežana Zeković.
NBS, u skladu sa standardima Evropske unije, pripremila je, u okviru nacrta zakona o platnim uslugama i platnim sistemima, dve nove direktive, ključne za tržište platnih usluga: “payment services” i “E money”. Korišćenje E-novca pospešiće plaćanja putem Interneta na konkurentan način u odnosu na plaćanja putem platnih kartica. Zakon predviđa još jednu novinu, a to su platni instrumenti male novčane vrednosti. Ti instrumenti služe za mala plaćanja, odnosno, da ukupna vrednost novčanih sredstava pohranjenih na instrumentu ni u jednom trenutku ne prelazi 15.000 dinara, navedeno je u saopštenju PKS.
Potpredsednik PKS Slobodan Samardžić rekao je da je veoma važno da se u uslovima krize trend korišćenja platnih kartica na pogoršava, već da se razvijaju novi proizvodi i prate savremene tehnologije u kartičarstvu. On je ocenio da u Srbiji nije dovoljno razvijena praksa osiguranja platnih kartica, koje najčešće pokriva štete koje nastaju u slučaju krađe ili gubitka kartice.
U saopštenju PKS se navodi da je na savetovanju ocenjeno da postoji tendencija sve većeg uključivanja mobilnih telefona u koncept kupovine platnim karticama. Nove tehnologije podrazumevaju beskontaktna plaćanja i različite usluge na bankomatima. Upozoreno je da prevare sa platnim karticama postaju sve sofisticiranije, posebno u Internet trgovini i da je neophodna pojačana pažnja svih učesnika.
Kao ograničenja za unapređenje razvoja platnih kartica učesnici savetovanja prepoznali su tendenciju da čekovi ponovo dobijaju kreditnu funkciju, što utiče na smanjenje korišćenja kreditnih kartica, a sa druge strane, povećano je kašnjenje, najverovatnije usled ekonomske krize, u izmirivanju obaveza po osnovu korišćenja kreditnih kartica.
Na ovogodišnjem, jubilarnom savetovanju pod nazivom "Platne kartice 2012", koje je organizovala Grupacija za razvoj platnih kartica Odbora za bankarstvo i osiguranje Privredne komore Srbije, učestvovali su emitenti platnih kartica, trgovci i ostali akceptanti, proizvođači kartica i opreme, predstavnici NBS, MUP-a, tužilaštva, sudstva i kompanija za procesiranje platnih kartica.