Vlada Srbije aktivno pomaže razvoj reciklažne industrije

Bez autora
Nov 04 2015

Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Stana Božović izjavila je danas da će do 2028. godine svi gradovi i opštine u Srbiji morati da završe posao oko pripreme projektne dokumentacije, finansiranja, izgradnje i početka odlaganja komunalnog otpada na sanitarne deponije. Božović je, na prvom forumu na temu razvoja reciklažne industrije i transfera tehnologija i znanja u oblasti upravljanja otpadom između predstavnika nemačke i srpske industrije, rekla da će do te godine građani uveliko razdvajati otpad u domaćinstvima na otpad za reciklažu, kompostiranje i deponovanje, u skladu sa okvirnom direktivom o otpadu. Ona je istakla da će u narednih dvadeset pet godina, pomoću različitih finansijskih izvora, biti uloženo oko milijardu evra u upravljanje otpadom.

Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Stana Božović izjavila je danas da će do 2028. godine svi gradovi i opštine u Srbiji morati da završe posao oko pripreme projektne dokumentacije, finansiranja, izgradnje i početka odlaganja komunalnog otpada na sanitarne deponije.

Božović je, na prvom forumu na temu razvoja reciklažne industrije i transfera tehnologija i znanja u oblasti upravljanja otpadom između predstavnika nemačke i srpske industrije, rekla da će do te godine građani uveliko razdvajati otpad u domaćinstvima na otpad za reciklažu, kompostiranje i deponovanje, u skladu sa okvirnom direktivom o otpadu.

Ona je istakla da će u narednih dvadeset pet godina, pomoću različitih finansijskih izvora, biti uloženo oko milijardu evra u upravljanje otpadom.

Prema njenim rečima, ovaj novac će biti opredeljen za zatvaranje, sanaciju i rekultivaciju trenutnih nesanitarnih deponija kojih u ovom trenutku ima 3.500 u Srbiji.

Pored toga, kako je dodala, sredstva će se odvajati za izgradnju infrastrukture za prikupljanje, razvrstavanje, transport i deponovanje otpada u 26 regiona za upravljanje otpadom, kao i za postrojenja za ekološki prihvatljivo spaljivanje otpada i mehaničko-biološki tretman.

Božović je navela da sistem sakupljanja otpada trenutno pokriva približno 60 odsto populacije, a cilj je da svi građani imaju uslugu odnošenja i zbrinjavanja otpada.

Ona je ujedno ukazala na to da Srbija, kao društvo, trenutno odvaja i reciklira tek pet odsto otpada koji proizvede i preradi u regionalnim sistemima za upravljanje otpadom.

Cilj je, kako je napomenula, deset puta veći i iznosi 50 odsto komunalnog otpada, ili nešto više od milion tona recikliranog otpada godišnje.

Prema njenim rečima, reciklažna industrija Srbije zapošljava na desetine hiljada građana, a Vlada aktivno pomaže njen razvoj kako finansijskim merama i instrumentima, tako i politikama dostizanja standarda u ovoj oblasti, objasnila je ona.

Božović je napomenula da će iskustva SR Nemačke u oblasti upravljanja otpadom, kao i saradnja sa predstavnicima srpske privrede, predstavljati značajan resurs za dalji razvoj i napredak sektora upravljanja otpadom u našoj zemlji.

Forumu su prisustvovali predstavnici Ambasade Nemačke u Beogradu, saveznog Ministarstva ekonomije i energije SR Nemačke, Evropske komisije, Direktorata za životnu sredinu, kao i predstavnici Vlade Srbije, industrije Nemačke i reciklažne industrije Srbije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik