Primenom evropskih propisa kontrole goriva, Srbija je takozvanim markiranjem gotovo suzbila crno naftno tržište. Za pola godine zatvoreno je 39 rezervoara na pumpama i skladištima. Obustavljena je prodaja milion i dvesta hiljada litara derivata nepoznatog porekla. Prometnici traže izmenu sistema kontrole jer su, kažu, ugroženi i oni koji rade po zakonu i prodaju kvalitetno gorivo. Gorivo sa poreklom obeleženo je bezbojnim markerom. Ako se bilo gde na tržištu nađe bez njega ili s manjom dozom od propisane, ono nije legalno. Naftaši zahtevaju pouzdanije obeležavanje i čuvanje uzoraka kao potvrdu ispravnosti derivata. Trebalo bi da se tačno zna ko je u lancu distribucije narušio koncentraciju markera kako bi on bio sankcionisan. U ovoj sadašnjoj situaciji to je nemoguće dokazati. Uvek je sankcija na onome kod koga je gorivo zatečeno, a on u lancu distribucije nije jedini, kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Primenom evropskih propisa kontrole goriva, Srbija je takozvanim markiranjem gotovo suzbila crno naftno tržište. Za pola godine zatvoreno je 39 rezervoara na pumpama i skladištima. Obustavljena je prodaja milion i dvesta hiljada litara derivata nepoznatog porekla. Prometnici traže izmenu sistema kontrole jer su, kažu, ugroženi i oni koji rade po zakonu i prodaju kvalitetno gorivo.
Gorivo sa poreklom obeleženo je bezbojnim markerom. Ako se bilo gde na tržištu nađe bez njega ili s manjom dozom od propisane, ono nije legalno.
Naftaši zahtevaju pouzdanije obeležavanje i čuvanje uzoraka kao potvrdu ispravnosti derivata.
"Trebalo bi da se tačno zna ko je u lancu distribucije narušio koncentraciju markera kako bi on bio sankcionisan. U ovoj sadašnjoj situaciji to je nemoguće dokazati. Uvek je sankcija na onome kod koga je gorivo zatečeno, a on u lancu distribucije nije jedini", kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Vlasnik pumpe u Čačku Laza Antonijević ukazuje na još jedan problem.
"Za nas koji se bavimo maloprodajom goriva neprihvatljivo je da Agencija koja je preuzela ugovor od države vrši kontrolu, da ona sama sebe i kontroliše. Neprihvatljivo je da te kadija i tuži i da ti sudi", rekao je Antonijević.
U Tržišnoj inspekciji kažu da je u kontroli, pored firme koja uzorkuje gorivo, sa njima najčešće i policija, a da inspektor uvek dolazi iz drugog mesta.
"Moramo da istaknemo zašto je uvedeno markiranje goriva u Srbiji. To su bila tri osnovna cilja: da potrošači dobiju kvalitetno gorivo, da država naplati svoja potraživanja – to su akcize i PDV – i da lojalni trgovci izgube nelojalnu konkurenciju. I sva tri cilja su postignuta u ovih godinu dana od kada je uveden postupak markiranja", kaže Slaviša Petković iz Republičke tržišne inspekcije.
Ministarstvo energetike i tržišna inspekcija razmotriće primedbe naftaša. Zbog drakonskih kazni razumeju njihovo nezadovoljstvo.
"Novčane kazne su do tri miliona dinara i kazna koja se odnosi na zabranu obavljanja delatnosti od šest meseci do tri godine", dodaje Petković.
Zbog malverzacija sa gorivom, u toku je 15 sudskih procesa. Radi pravednih dokaza na sudu, naftna udruženja traže i da država uvede nezavisnog kontrolora.
Uredbom u markiranju derivata nafte predviđeno je formirnje nacionalne referentne laboratorije koja bi bila nezavisna od bilo koga u lancu markiranja i kontrole markiranja na tržištu.
Sveobuhvatna kontrola naftnog tržišta dala je odlične rezultate. Promet derivata je prošle godine bio veći 15 odsto, što je prihod u budžetu po tom osnovu i višestruko uvećalo.