Prema podacima Asocijacije lizing kompanija Srbije, za proteklih jedanaest godina, koliko je lizing kao sredstvo finansiranja prisutan u Republici Srbiji, ukupno je zaključeno 126 hiljada ugovora o finansijskom lizingu. Putem lizinga se finansirala nabavka vozila, mašina, opreme i nekretnina, a najveći deo lizing plasmana bio je usmeren na privredna društva. Među njima, značajno su dominirala mala i srednja preduzeća. Njima je lizing posebno pogodovao jer je u pitanju način finansiranja koji se po pravilu brzo odobrava uz vrlo jednostavne procedure. Pritom, prilikom nabavke putem lizinga nisu potrebna dodatna sredstva obezbeđenja, što većem broju kompanija omogućava investicije i nabavku vozila, mašina ili mehanizacije, objašnjava Teodora Milenković, generalni sekretar Asocijacije lizing kompanija Srbije.
Prema podacima Asocijacije lizing kompanija Srbije, za proteklih jedanaest godina, koliko je lizing kao sredstvo finansiranja prisutan u Republici Srbiji, ukupno je zaključeno 126 hiljada ugovora o finansijskom lizingu. Putem lizinga se finansirala nabavka vozila, mašina, opreme i nekretnina, a najveći deo lizing plasmana bio je usmeren na privredna društva. Među njima, značajno su dominirala mala i srednja preduzeća.
“Njima je lizing posebno pogodovao jer je u pitanju način finansiranja koji se po pravilu brzo odobrava uz vrlo jednostavne procedure. Pritom, prilikom nabavke putem lizinga nisu potrebna dodatna sredstva obezbeđenja, što većem broju kompanija omogućava investicije i nabavku vozila, mašina ili mehanizacije”, objašnjava Teodora Milenković, generalni sekretar Asocijacije lizing kompanija Srbije.
Za proteklih jedanaest godina najdominantniji predmet lizinga bila su motorna vozila, što pokazuje i podatak da je danas svako četvrto novo vozilo nabavljeno putem lizinga, dok je u istom periodu zabeleženo i značajno finansiranje nabavke mašina i opreme na lizing. U poslednjih nekoliko godina rast ovog segmenta lizinga se posebno osetio u sektoru poljoprivrede, pogotovo kada je u pitanju finansiranje nabavke skupljih mašina.
“U poslednjih nekoliko godina lizing se profilisao kao značajno sredstvo finansiranja nabavke traktora, kombajna i ostale poljoprivredne mehanizacije, kao i silosa, sušara, rashladnih komora i sistema za prijem i isporuku mleka”, pojašnjava Milenković.
Izmenom Zakona o PDV-u 2013. godine lizing kompanijama je otvorena i mogućnost finansiranja nepokretnosti putem finansijskog lizinga, pre svega onih namenjenih privredi, poput proizvodnih hala, poslovnih prostora i skladišta, pa je značajno istaći da se u narednom periodu, zajedno sa pokretanjem tržišta nekretnina, očekuje značajan razvoj ovog segmenta. Veliki potencijal ovog segmenta tržišta potvrđuju i podaci zemalja Evropske unije.
Milenković je istakla da se u poslednjih nekoliko godina lizing tržište stabilizovalo na nivou od 270 miliona evra godišnje i da konstantno beleži blagi rast, koji se očekuje i u narednom periodu. Međutim, prema njenim rečima, njega je i te kako moguće još više podsticati, pre svega daljim izmenama zakonske regulative.
“Neophodno je uključiti lizing u subvencionisane programe Vlade koji imaju za cilj unapređenje privredne aktivnosti i time ga izjednačiti sa bankarskim kreditima, odnosno, obezbediti ravnopravan tretman svih vidova finansiranja. Uvođenjem lizinga u subvencionisano finansiranje dovelo bi do povoljnijeg finansiranja od trenutnog, što bi u isto vreme pogodovalo i državi, i lizing kućama i krajnjem korisniku lizinga”, podvukla je Milenković.