Za servisiranje klime u automobilu najmanje 4.000 dinara

Bez autora
Mar 20 2012

Kako bi se rashladni uređaj u automobilu pravilno održavao, klima mora da se uključuje barem jednom nedeljno na desetak minuta, i to tokom cele godine, pa čak i zimi. Uskoro kreću letnje temperature, pa vozači na vreme treba da provere svoje klima-uređaje i po potrebi da ih servisiraju, što će ih koštati bar 4.000 dinara. S druge strane, ugradnja u ovom trenutnu deluje ipak kao preskupa investicija. Najbitnije je da se klima-uređaj u automobilu servisira, ako ne svake, onda bar na dve godine. Pored svega toga, glavni savet automehaničara je da se automobil nikad ne vozi sa visokim brojem obrtaja sa tek upaljenom klimom i nakon startovanja, jer se može desiti da se raspadne ležaj na kompresoru. Jedan od uzroka neefikasnosti klima-uređaja najčešće je smanjena količina rashladnog gasa, zbog čega klima ne može da hladi kako treba. U slučaju da nedostaje mnogo gasa, radi se i provera ostalih komponenata.

Za servisiranje klime u automobilu najmanje 4.000 dinaraKako bi se rashladni uređaj u automobilu pravilno održavao, klima mora da se uključuje barem jednom nedeljno na desetak minuta, i to tokom cele godine, pa čak i zimi.

Uskoro kreću letnje temperature, pa vozači na vreme treba da provere svoje klima-uređaje i po potrebi da ih servisiraju, što će ih koštati bar 4.000 dinara. S druge strane, ugradnja u ovom trenutnu deluje ipak kao preskupa investicija.

Najbitnije je da se klima-uređaj u automobilu servisira, ako ne svake, onda bar na dve godine. Pored svega toga, glavni savet automehaničara je da se automobil nikad ne vozi sa visokim brojem obrtaja sa tek upaljenom klimom i nakon startovanja, jer se može desiti da se raspadne ležaj na kompresoru.

Jedan od uzroka neefikasnosti klima-uređaja najčešće je smanjena količina rashladnog gasa, zbog čega klima ne može da hladi kako treba. U slučaju da nedostaje mnogo gasa, radi se i provera ostalih komponenata. Poslušnost može da otkaže i kompresor. Jednostavniji je slučaj kada je potrebno samo zameniti gumice, a gori je kada je potrebno menjati kompresor, isparivač ili neki drugi element klima-uređaja.

Takođe, preporuka je da se servis radi na vreme, a ne tek kada nastane kvar jer popravka može biti mnogo skuplja od običnog servisa. Razloga za kvar ima mnogo, pa ipak na prvo mesto dolazi nemarnost vozača.

- Sve više ljudi ima auto-klimu, danas je taj procenat iznad 50 odsto. Međutim, posvećuju im jako malo pažnje, kod majstora idu tek kada se pokvare. U principu, najviše greše jer ih ne servisiraju svake godine i ne menjaju filtere redovno, pa popravka ispadne mnogo skuplja od servisa. Novi filteri koštaju oko 6.000, a zamena 1.500 dinara. Ne rade ni bio-čišćenje, a neretko, zavedeni veoma niskim cenama, odlaze i kod nestručnih ljudi. Baš danas imamo slučaj da mušteriji jedan takav „majstor“ nije sipao boju u freon, pa sada plaća dva puta - kaže za „Blic nedelje“ automehaničar Mića Mandić.

Klima smanjuje vlagu u automobilu, a u zimskim uslovima vožnje može da odmagli unutrašnja stakla. Takođe, treba znati da nije preporučljivo tokom leta uključivati klimu kada motor nije zagrejan ili kada automobil stoji ili mili u koloni.

Na tržištu se poslednjih godina pojavio takozvani čistač auto-klime. Kad se uključi klima, tada se u vozilu aktivira bočica sa dezinfekcionim sredstvom. Ostavi se vazduh da cirkuliše desetak minuta, nakon čega se vozilo luftira, a neprijatni mirisi trebali bi da nestanu. Cena ovog proizvoda iznosi 1.500 dinara.

Ugradnja klime predstavlja veliki luksuz - od 1.500 do 2.500 evra, a njen redovni servis košta samo oko 4.000 dinara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik