Zbrinjavanje opasnog otpada u Šapcu i Bariču ove godine

Bez autora
Mar 22 2015

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije saopštilo je da su u budžetu za 2015. godinu planirana i odobrena sredstva za dva prioritetna projekta zbrinjavanja opasnog otpada - "Prva iskra" Barič i „ECO-GAS MGS“ Šabac. Opasan otpad koji se nalazi na ovim lokacijama biće konačno zbrinut u toku 2015. godine. Država je već izdvojila 120 miliona dinara da bi se do kraja maja zbrinulo približno 750 tona opasnog otpada sa lokacije u Bariču. Količina opasnog otpada, koji je na neuslovan način uskladišten u Šapcu, iznosi oko 92 tone, a za njegovo uklanjanje iz ovogodišnjeg budžeta je obezbeđeno približno 10 miliona dinara. U skladištu fabrike u Šapcu, koja je u jednom periodu bila vlasništo firme "Ekotank" iz Beograda, u periodu od jula do oktobra 2010. godine sakupljen je opasan otpad sa teritorije cele Srbije.

Zbrinjavanje opasnog otpada u Šapcu i Bariču ove godineMinistarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije saopštilo je da su u budžetu za 2015. godinu planirana i odobrena sredstva za dva prioritetna projekta zbrinjavanja opasnog otpada - "Prva iskra" Barič i „ECO-GAS MGS“ Šabac.

Opasan otpad koji se nalazi na ovim lokacijama biće konačno zbrinut u toku 2015. godine.

Država je već izdvojila 120 miliona dinara da bi se do kraja maja zbrinulo približno 750 tona opasnog otpada sa lokacije u Bariču.

Količina opasnog otpada, koji je na neuslovan način uskladišten u Šapcu, iznosi oko 92 tone, a za njegovo uklanjanje iz ovogodišnjeg budžeta je obezbeđeno približno 10 miliona dinara.

U skladištu fabrike u Šapcu, koja je u jednom periodu bila vlasništo firme "Ekotank" iz Beograda, u periodu od jula do oktobra 2010. godine sakupljen je opasan otpad sa teritorije cele Srbije.

Projekat zbrinjavanja otpada iz Šapca pokrenut je Zaključkom Vlade Srbije od 26. juna 2009. godine, a finansijska sredstva trebalo je da se obezbede preko bivšeg Fonda za zaštitu životne sredine.

Nakon prestanka rada tog fonda projekat je obustavljen i opasan otpad se i danas nalazi na lokaciji, koju je u međuvremenu kupilo preduzeće „ECO-GAS MGS“ iz Beograda.

Na teritoriji Srbije ukupna količina uskladištenog otpada, prema procenama, iznosi 5.000 tona, i on se nalazi u 70 firmi u restrukturiranju, navodi se u saopštenju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik