Živinarske farme po standardu EU

Bez autora
May 11 2015

Farme za uzgoj živine u srednjem Banatu koje ne ispunjavaju naše, ali i standarde propisane dokumentima EU, neće biti zatvorene, već je proizvođačima dat rok da otklone nedostatke - zaključeno je na sastanku u Srednjobanatskom okrugu, održanom na inicijativu veterinarske inspekcije. Kako je istakla dr Sanja Čelebićanin, načelnica veterinarske inspekcije Ministarstva poljoprivrede, skup banatskih živinara, uglavnom iz opštine Žitište, gde se već decenijama organizuje tov pilića, predstavlja preventivni način delovanja i primer je kako se ide u susret problemima, umesto da oni zaskoče. Nije cilj da zatvorimo farme koje ne ispunjavaju uslove za rad, nego da pomognemo proizvođačima i omogućimo da se uklope u propise o kvalitetu objekata za tov, istakla je dr Čelebićanin. Problem je, naime, što mnogi objekti nemaju podove i zidove od čvrstog materijala, koji omogućavaju apsolutnu pouzdanost primene sredstava za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju. Proizvođačima su zato dati rokovi da otklone nedostatke, bez remećenja uzgoja. Turnusi, dakle, neće biti prekidani, što je naišlo na odobravanje farmera.

Živinarske farme po standardu EUFarme za uzgoj živine u srednjem Banatu koje ne ispunjavaju naše, ali i standarde propisane dokumentima EU, neće biti zatvorene, već je proizvođačima dat rok da otklone nedostatke - zaključeno je na sastanku u Srednjobanatskom okrugu, održanom na inicijativu veterinarske inspekcije.

Kako je istakla dr Sanja Čelebićanin, načelnica veterinarske inspekcije Ministarstva poljoprivrede, skup banatskih živinara, uglavnom iz opštine Žitište, gde se već decenijama organizuje tov pilića, predstavlja preventivni način delovanja i primer je kako se ide u susret problemima, umesto da oni zaskoče.

- Nije cilj da zatvorimo farme koje ne ispunjavaju uslove za rad, nego da pomognemo proizvođačima i omogućimo da se uklope u propise o kvalitetu objekata za tov - istakla je dr Čelebićanin.

Problem je, naime, što mnogi objekti nemaju podove i zidove od čvrstog materijala, koji omogućavaju apsolutnu pouzdanost primene sredstava za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju. Proizvođačima su zato dati rokovi da otklone nedostatke, bez remećenja uzgoja. Turnusi, dakle, neće biti prekidani, što je naišlo na odobravanje farmera.

- Na području Žitišta u ovom trenutku se na tridesetak farmi kooperanata klanice "Topiko" uzgaja oko 150.000 brojlera. Objekti su najčešće od višeslojne plastične folije i snabdeveni automatikom, uglavnom na zemljanim podovima. Bez zastoja u uzgoju, posle okončanog tova, pristupićemo betoniranju objekata - kaže Pero Knežević, predsednik odgajivača živine opštine Žitište, zadovoljan dogovorom sa veterinarskom inspekcijom.

Meso kvalitetno

Kontrola objekata pokazala je da su vakcinacija i ostale mere zaštite od bolesti i parazita na visokom nivou i da se na farmama u srednjem Banatu proizvodi kvalitetno živinsko meso.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik