Mere socijalnog distanciranja uvedene radi sprečavanja širenja koronavirusa teško će se primenjivati u avionima, saopštile su evropske avio-kompanije.
To je saopšteno u trenutku kada avio industrije i vlade širom sveta razmatraju kako da vrate avione na nebo, piše briselski portal Euroaktiv.
Pandemija virusa kovid 19 prizemljila je mnoge avione, a avio-kompanije se trude da ne potonu dok troše rezerve novca, piše portal i dodaje da je većina rastrzana između obavljanja operativnih službi, traženja državne pomoći i planiranja opstanka tokom karantina.
Međutim, glavne avio-kompanije, uključujući Er Frans - KLM, Lufthansa i IAG grupa oprezno se odnose prema najavljenim smernicama, a u pismu koje je industrijska grupa A4E poslala ministrima insistira se na tome da "društveno distanciranje nije potrebno ili održivo u avionu".
"Mere i propisi moraju da budu proporcionalni i da odražavaju stvarne nivoe rizika", piše u pismu kao i to da putnicima mora biti zagarantovan pristup ličnoj zaštitnoj opremi, poput maski.
U pismu piše i da svaka mera koja se uvede radi sprečavanja širenja koronavirusa mora da bude privremena i da je država plati, dok preventivne mere, poput merenja temperature putnicima moraju da sprovode samo kvalifikovani službenici.
Kako se navodi, u ovom trenutku najveća briga avio-kompanija su troškovi, pa tako Lufthanza kaže da je na gubitku milion evra po satu.
Izvršni direktor Rajanera Majkl O'Liri nedavno je rekao da njegova kompanija neće nastaviti rad ukoliko se ukine srednje sedište i istakao da bi to uništilo irsku avio-kompaniju.
Prema zdravstvenim radnicima, putnici bi trebalo da drže distancu od dva metra, međutim s obzirom na veličinu modernih kabina aviona, za jednog putnika bi trebalo odvojiti otprilike sedam sedišta kako bi imali dovoljno prostora.