Od jedne do druge evropske zemlje, robu će od sledeće godine možda moći da voze isključivo srpski prevoznici čiji teretnjaci imaju "evro 6" motor. Poslovno udruženje drumskog saobraćaja "Srbijatransport" od Ministarstva saobraćaja traži da uvede 100 odsto kvote CEMT dozvola za vozila sa ovim standardom. Reč je o dozvolama koje omogućavaju našim transportnim preduzećima da učestvuju u evropskom tržištu, ali njihov ukupan broj zavisi od kvaliteta motora. Ukoliko u raspodelu uđu isključivo najsavremeniji, biće ih 2.172, 362 više nego što smo uspeli da dobijemo ove godine. Upravo tim povodom, članovi Srbijatransporta su se sastali sa predstavnicima resornog ministarstva. CEMT dozvola omogućava našim prevoznicima da voze od jedne do druge EU zemlje, kažu u Srbijatransportu.
Od jedne do druge evropske zemlje, robu će od sledeće godine možda moći da voze isključivo srpski prevoznici čiji teretnjaci imaju "evro 6" motor.
Poslovno udruženje drumskog saobraćaja "Srbijatransport" od Ministarstva saobraćaja traži da uvede 100 odsto kvote CEMT dozvola za vozila sa ovim standardom. Reč je o dozvolama koje omogućavaju našim transportnim preduzećima da učestvuju u evropskom tržištu, ali njihov ukupan broj zavisi od kvaliteta motora.
Ukoliko u raspodelu uđu isključivo najsavremeniji, biće ih 2.172 - 362 više nego što smo uspeli da dobijemo ove godine. Upravo tim povodom, članovi "Srbijatransporta" su se sastali sa predstavnicima resornog ministarstva.
- CEMT dozvola omogućava našim prevoznicima da voze od jedne do druge EU zemlje - objašnjavaju u "Srbijatransportu".
- Mogu da imaju tri vožnje u EU, pa jednu u matičnoj zemlji. To je uslov. Ima prevoznika koji nisu obnavljali vozni park i oni veruju da deo kvote treba sačuvati i za starije modele, ali onda se dobije manje dozvola. S druge strane, oni koji imaju "evro 6" motor, kada prevoznik dobije CEMT dozvolu, vratiće druge dozvole koje poseduje. One će tada biti na raspolaganju vozilima sa starijim motorima.
Pošto CEMT dozvolu dobija prevoznik, zahvaljujući 1.810 dobijenih u ovoj godini, koristilo ih je ukupno 9.226 vozila. Oko 53 odsto ih je imalo "evro 5" motor, a ostali "evro 6". Svake godine, a podaci govore za poslednje dve, u Srbiju se uvozi između 700 i 800 novih šlepera i oko 2.000 polovnjaka.
- Može se projektovati da će se ove godine uvesti bar 2.600 vozila, drumskih tegljača, od kojih će bar 90 odsto biti sa "evro 6" standardom - kažu u "Srbijatransportu".
- To znači da će u raspodeli CEMT dozvola za 2019. godinu učestvovati više od 6.600 vozila sa "evro 6" normom. Povećanjem broja CEMT dozvola došlo bi do oslobađanja 5.480 kritičnih bilateralnih dozvola i to 2.820 bilateralnih italijanskih, 320 bilateralnih ruskih i 2.360 bilateralnih čeških dozvola. Mi verujemo da bi uz 100 odsto bazne kvote CEMT dozvola za "evro 6" srpski prevoznici ostvarili daleko veći broj vožnji na međunarodnom transportnom tržištu.
Veći priliv
Poslovno udruženje drumskog saobraćaja "Srbijatransport" smatra da će veći broj CEMT dozvola i veće učešće srpskih prevoznika na evropskom tržištu doneti i jači devizni priliv. Njihova je računica da će priliv biti veći za 20 miliona evra.