Ljubljana ostala bez zračne veze s osam europskih gradova

Bez autora
Oct 29 2019

Nakon propasti slovenskog zračnog prijevoznika Adria Airwaysa, čiji je posljednji neuspješni vlasnik bio njemački fond 4K Invest, letove preuzimaju druge kompanije. Tako će se u zimskoj sezoni na aerodromu u Ljubljani, kojima upravlja Fraport Slovenija, odvijati 12 redovnih zrakoplovnih linija od kojih će tri održavati niskobudžetni prijevoznici. U ponudi će biti letovi do 16 odredišta. Nakon pada Adrije, koja je na toj zračnoj luci prevozila oko polovicu putnika, u Ljubljanu su stigli Lufthansa, Swiss i Brussels Airlines.

Ljubljana ostala bez zračne veze s osam europskih gradovaNakon propasti slovenskog zračnog prijevoznika Adria Airwaysa, čiji je posljednji neuspješni vlasnik bio njemački fond 4K Invest, letove preuzimaju druge kompanije.

Tako će se u zimskoj sezoni na aerodromu u Ljubljani, kojima upravlja Fraport Slovenija, odvijati 12 redovnih zrakoplovnih linija od kojih će tri održavati niskobudžetni prijevoznici. U ponudi će biti letovi do 16 odredišta. Nakon pada Adrije, koja je na toj zračnoj luci prevozila oko polovicu putnika, u Ljubljanu su stigli Lufthansa, Swiss i Brussels Airlines, piše portal Siol.net.

Povećavaju broj letova

Osim tri navedena zračna prijevoznika u ljubljansku zračnu luku u zimskoj sezoni, koja je počela jučer i traje do 28. ožujka 2020. godine, letjet će i Aeroflot, Air France, Air Serbia, Easyjet, Lot, Montenegro Airlines, Transavia, Turkish Airlines i Wizz Air. Kako je bilo očekivano, nije se pojavila Croatia Airlines, unatoč nekim optimističnim izjavama zrakoplovih stručnjaka.

Prema objašnjenju iz Fraporta, neke zrakoplovne kompanije će povećati broj letova. Tako će na liniji Ljubljane-Pariz-Ljubljana umjesto da leti šest puta Air France letjeti 13 puta tjedno. Air Serbia će letjeti 17 puta umjesto 11 puta tjedno na relaciji Ljubljana-Beograd-Ljubljana, a preko Beograda će putnike iz Ljubljane povezivati sa Skopljem, Tiranom, Sarajevom i Sofijom.

Montenegro Airlines letjet će šest puta umjesto četiri puta tjedno na relaciji Ljubljana-Podgorica-Ljubljana, a Lot Polish letjet će osam, a ne sedam puta tjedno na liniji Ljubljana-Varšava-Ljubljana. Aeroflot je u međuvremenu odlučio zrakoplove s kojima leti prema Ljubljani zamijeniti većim. Tako će, umjesto da leti Suhojem sa 90 sjedala, letjeti Airbusom A320 sa 140 sjedala.

Oporavak za godinu i pol

Iako su nove kompanije stigle u Ljubljanu, više neće biti moguće letjeti izravno u Kopenhagen, Beč, Prag, Prištinu, Sarajevo, Skoplje, Sofiju i Tiranu. Fraport, međutim, očekuje da će se vozni red promijeniti tijekom zime.

Nakon stečaja Adria Airwaysa, pokušavaju zamijeniti prekinute zračne veze sa Zračnom lukom Jože Pučnik, a prema procjeni usporediva mreža letova bit će uspostavljena za godinu i pol.

U prvih devet mjeseci zračna luka imala je 1,9 posto više putnika nego prošle godine u istom razdoblju, dok je kod stranih prijevoznika zabilježen rast od 18,4 posto. 

Međutim, još uvijek je potpuno nejasno što će biti s planom slovenske vlade o osnivanju nove nacionalne zrakoplovne kompanije u državnom vlasništvu. Naime, Lufthansa je prije deset dana po drugi put odbacila ideju slovenske države da nakon propasti Adria Airwsysa zajedno osnuju novu tvrtku za zračni prijevoz.

Iz Lufthanse su i prije nekoliko tjedana rekli slovenskom ministru gospodarstva Zdravku Počivalšeku da ih ne zanima sudjelovanje u vlasništvu nove zrakoplovne tvrtke jer se to ne bi isplatilo njemačkoj kompaniji, najvećem europskom zračnom prijevozniku. Vlada i dalje ustrajava na novom državnom prijevozniku, iako je Adria loše poslovala i dok je bila u državnom vlasništvu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik