Slovenski 2TDK isključio je iz utrke za izgradnju drugog kolosijeka željezničke pruge Divača - Koper kineske ponuđače, kao i bosanskohercegovački Euro-Asfalt.
Kompanija 2TDK nije priznala sposobnost četiri kineska ponuđača i dva konzorcija, u kojem su tri turske tvrtke i Euro-Asfalt (zajedno sa IC Ictasom), a u igri za dobijanje ugovora ostali su Gorenjska gradbena družba (GGD) u saradnji s češkim Metrostavom i CGP-om, austrijski Strabag, koji se spojio s njemačkom tvrtkom Ed Züblin i turskim Gülermak Agir-om, Kolektor CPG-a u saradnji s turskim Yapi Merkezijem i Özaltinom, kao i građevinska tvrtka Cengiz.
- Čekamo da odluke postanu pravomoćne. Ako ne bude prigovora, nastavit ćemo drugu fazu u kojoj ćemo dobiti cijene i započeti gradnju. To je ono što najviše želimo, kazali su iz 2TDK u priopćenju za medije.
Međutim, dodali su da očekuju pritužbe i da će ih rješavati državna revizijska komisija. Bez žalbi, odluka bi inače bila konačna u roku od osam radnih dana.
Iz slovenske investicijske kompanije su kazali da je uprava, koju je jednoglasno podržao nadzorni odbor, odluku donijela nakon što je ispitala svu dokumentaciju i važeće zakone.
Objasnili su da je Turska potpisala bilateralni sporazum sa Slovenijom, tako da turske tvrtke mogu sudjelovati u sljedećoj fazi projekta, ali "nažalost Kinezi ga nemaju". Dodao je kako se trenutno još uvijek hvata rok za završetak drugog kolosijeka 2025. godine i puštanje u upotrebu godinu dana kasnije.
U prvoj fazi javne nabave za izgradnju drugog kolosijeka ponuđači dokazuju svoju sposobnost, a u drugoj fazi odlučivat će samo cijena.