Ovih dana je bilo više prijava putnika koji su se žalili na kašnjenje aviona, ali i na otkazane letove.
U organizaciji za zaštitu potrošača „Efektiva” kažu da se to dešava uglavnom u toku letnje sezone, ali da kašnjenja ima cele godine i da često savetuju potrošače kako da ostvare svoja prava.
– U slučaju kašnjenja ili otkazivanja leta, na redovnoj avio-liniji, putnici imaju pravo na novčanu naknadu u iznosu od 250 do 600 evra. To se isključivo odnosi na redovne avio-linije, a ne i na čarter letove u okviru aranžmana sa turističkom agencijom. Tamo važi drugo pravilo, po kom je za odštetu odgovorna agencija, organizator putovanja – navode iz „Efektive”. Kako objašnjavaju, putnici mogu tražiti naknadu od avio-kompanije u tri situacije: kada let kasni više od tri sata, ukoliko je otkazan ili kada je ukrcavanje uskraćeno mimo volje putnika.
– Iznos naknade određuje se prema dužini leta. Za letove do 1.500 kilometara putnici mogu dobiti 250 evra. Za letove između 1.500 i 3.500 kilometara naknada iznosi 400 evra, dok za najduže letove preko 3.500 kilometara putnici imaju pravo na naknadu u iznosu od 600 evra po putniku. Takođe, oni koji su doživeli kašnjenje od dva sata imaju pravo na kompenzaciju svojih troškova za hranu i piće na aerodromu – navode iz ovog udruženja.
Inače, ova prava važe za sve letove koji polaze sa aerodroma koji se nalazi na teritoriji strane potpisnice ECAA sporazuma, na koju se taj sporazum primenjuje, kao i za putnike koji putuju sa aerodroma u trećoj državi na aerodrom koji se nalazi unutar ovog područja. Međutim, ne važi ako su oni ostvarili pogodnosti ili naknadu štete ili pomoć u toj trećoj državi, ako je stvarni avio-prevozilac na tom letu avio-prevozilac strane potpisnice ECAA sporazuma. ECAA je multilateralni sporazum između Evropske zajednice i njenih država članica: Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Severne Makedonije, Islanda, Crne Gore, Kraljevine Norveške, Rumunije i Srbije o uspostavljanju Zajedničkog evropskog vazduhoplovnog područja (ECAA sporazum). Iz „Efektive” podsećaju da putnici nemaju pravo na naknadu u nekoliko situacija – ako su obavešteni o otkazivanju leta najmanje dve nedelje unapred ili im je ponuđeno alternativno putovanje u razumnom roku, kao i u slučaju vanrednih okolnosti koje se nisu mogle izbeći (loši vremenski uslovi, štrajk na aerodromu…).
– Putnici moraju imati potvrđenu rezervaciju i moraju se prijaviti na let najmanje 45 minuta pre planiranog poletanja. S tim u vezi, važno je čuvati svu dokumentaciju u vezi s letom, uključujući kartu, bording kartu i potvrde o kašnjenju ili otkazivanju, kao i fiskalne račune za troškove hrane i pića na aerodromu – ističu oni. Tužba za naknadu štete može da se podnese sudu u roku od dve godine od datuma kad je avion sleteo ili je trebalo da sleti.Procedura nalaže da zahtev za naknadu može da se podnese direktno avio-prevoziocu koji je trebalo da obavi let, u pisanom obliku, a ako oni ne odgovore na zahtev u roku od dva meseca ili odbiju isplatu naknade, putnici se mogu obratiti sudu sa zahtevom za naknadu štete. Svakako, zahtev upućen avio-prevoziocu nije nužan uslov za pokretanje sudskog postupka, tako da putnik može odmah da pokrene odgovarajući sudski postupak pred nadležnim sudom.
Šta kaže zakon
Zakon o obligacionim i osnovama svojinsko-pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju kaže da putnik koji smatra da je prekršeno neko od prava koje ima na osnovu ovog zakona u slučaju uskraćivanja ukrcavanja, otkazivanja letova i kašnjenja letova, podnosi reklamaciju avio-prevoziocu u pisanom obliku. Lice sa invaliditetom ili lice sa smanjenom pokretljivošću koje smatra da su prekršena neka od prava propisanih ovim zakonom može podneti reklamaciju u pisanom obliku avio-prevoziocu, odnosno telu koje upravlja aerodromom, u zavisnosti od slučaja, uz koju podnosi odgovarajuće dokaze. Prilikom rezervacije avio-prevozilac ili organizator putovanja informiše putnika o postupcima podnošenja reklamacija, kao i o odgovarajućim kontakt-adresama na koje se one dostavljaju, uključujući i elektronske načine dostavljanja. Reklamacija se podnosi najkasnije u roku od 90 dana od dana kada je let obavljen ili kada je trebalo da se obavi. Ako avio-prevozilac, odnosno telo koje upravlja aerodromom u roku od 60 dana od dana dostave kompletne dokumentacije neophodne za reklamaciju, ne reši reklamaciju ili na istu ne odgovori, podnosilac reklamacije iz ovog člana ima pravo da prijavi povredu ovog zakona Direktoratu civilnog vazduhoplovstva.