Žene nerado voze iako su pažljiviji vozači

Bez autora
Feb 11 2020

Svega trećina žena u Srbiji ima položen vozački ispit, u poređenju s dve trećine muškaraca koji imaju taj dokument. Međutim, bez obzira na položen ispit za vozača, tek svaka šesta žena u našoj zemlji vozi automobil – u poređenju sa 40 odsto muškaraca.

Poređenja radi, evropska statistika govori da 67 procenata žena u Velikoj Britaniji i 76 odsto Nemica vozi automobil, pokazala je studija „Rodna ravnopravnost u saobraćaju”, koja je sprovedena uz podršku Svetske banke za potrebe Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.

Ova studija potvrdila je da žene koriste javni prevoz mnogo češće od muškaraca – četvrtinu svih putovanja žena završi prevozeći se javnim prevozom, u poređenju sa 14 procenata svih putovanja muškaraca. Osim toga, žene češće automobilom voze druge osobe i sklonije su kombinovanju različitih sredstava prevoza tokom svog putovanja. Procenat žena koje imaju saobraćajnu dozvolu za motocikl gotovo je zanemarljiv i iznosi 0,2 odsto, dok statistika u isto vreme otkriva da sedam odsto muškaraca ima dozvolu da vozi motor, mada po istom izvoru i bicikl kao prevozno sredstvo češće koriste muškarci nego žene.

Studija o rodnoj ravnopravnosti u saobraćaju takođe je pokazala da se žene mnogo sigurnije osećaju kada šetaju ili se voze u manjim prevoznim sredstvima poput automobila i minibusa, nego u javnom prevozu i vozovima, iako češće koriste javni prevoz od muškaraca.

S obzirom na brojčanu nadmoć džentlmena u saobraćaju, crna statistika, nažalost, svedoči da muškarci u saobraćaju neuporedivo češće stradaju – bilo da su pešaci, vozači, putnici ili biciklisti.

– Tokom 2018. godine u saobraćajnim nesrećama nastradalo je sedam odsto žena i 93 odsto muškaraca. U istoj godini povređeno je 56 odsto žena i 44 procenata muškaraca na mestu suvozača, dok su u periodu od 2012. do 2019. saobraćajne dozvole oduzete od dva odsto žena i 98 procenata muškaraca – navode autori ove studije.

Žene su češće izložene seksualnom uznemiravanju u saobraćaju,  posebno mlađe žene – sedam odsto devojaka od 18 do 29 godina i isti procenat žena starosti od 30 do 45 godina potvrdio je da su doživele ovakvu vrstu neprijatnosti u javnom prevozu.

Kada su u pitanju deca u saobraćaju, istraživanje je pokazalo da mališani predškolskog uzrasta i nižih razreda u školu najčešće vode majke. Ako su u majčinoj pratnji, oni uglavnom pešače, a ako ih dovode očevi, uglavnom kolima dolaze u školu. Dok dečaci starijih razreda najčešće pešače, devojčice obično idu autobusom u školu. Na vanškolske aktivnosti dečaci takođe češće idu peške, dok devojčice uglavnom koriste javni prevoz.

Doktor Dalibor Pešić, prodekan Saobraćajnog fakulteta, ističe da rezultati njihovih studija govore da na četiri muškarca koji stradaju u saobraćajnoj nesreći dolazi jedna žena koja izgubi život u saobraćaju. I ovo je, prema tumačenju našeg sagovornika, dokaz teze da su žene pažljiviji vozači koji više poštuju saobraćajna pravila, mnogo manje piju pre nego što sednu za volan i ređe ulaze u rizične saobraćajne situacije od muškaraca.

– Ne postoji nijedan biološki ni fiziološki razlog koji govori u prilog tezi da su žene lošiji vozači – naprotiv. Žene predstavljaju model kako bi trebalo da se ponaša vozač u saobraćaju jer je briga o drugima utkana u njihovo biće. One podjednako brinu o svojim saputnicima i o drugim učesnicima u saobraćaju i naročito su brižne i pažljive kada voze decu. Podatak da svega trećina žena ima položen vozački ispit i da svega 16 odsto njih zaista vozi može se objasniti kulturološkim i socijalnim razlozima, odnosno činjenicom da živimo u patrijarhalnom društvu. Kada bi se muškarci ugledali na žene u saobraćaju imali bismo mnogo manje povređenih i poginulih na putevima. U Irskoj je nedavno počela kampanja „On vozi, ona gine”, koja ima za cilj da skrene pažnju na statistiku koja svedoči da su muškarci najveći vinovnici saobraćajnih nesreća u saobraćaju – ističe naš sagovornik.

Na primedbu da većina muškaraca smatra da se žene u saobraćaju kreću brzinom „ranjenog puža” i glasno protestuje zbog toga, dr Dalibor Pešić kaže da prava istina glasi da žene poštuju ograničenja brzine, što muškarce često nervira jer sami krše saobraćajna pravila i voze brzo na deonicama gde se savetuje sporija vožnja.

– Ako u koloni od deset vozila dve žene poštuju ograničenje brzine, to će da iznervira bar jednog od osam muškaraca koji se nalazi iza njih i on će početi da pretiče, ulazi u makazice i dovodi u rizik sve učesnike u saobraćaju i na kraju zaključiti da je za sve „kriva žena jer vozi sporo”. A to što muškarci shvataju kao sporost, jednostavno je sinonim za bezbednu vožnju – zaključuje naš sagovornik.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik