BiH ukida kvote za bescarinski uvoz mesa

Bez autora
Mar 31 2013

U narednih sedam do deset dana Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH predložit će Vijeću ministara set mjera za podršku poljoprivrednoj proizvodnji u našoj zemlji, nakon čega će taj dokument biti upućen Parlamentu BiH na usvajanje. Pitanje zaštite domaće poljoprivredne proizvodnje aktuelno je zbog ulaska Hrvatske u Evropsku uniju u julu ove godine i Parlament je prošle sedmice od Ministarstva tražio da predloži konkretne mjere zaštite. Da podsjetimo, inicijativa za zaštitu domaće proizvodnje ranije je pokrenuta. Prvobitna inicijativa je tražila da se uvedu sezonske zabrane, odnosno sezonske carine. Nakon upozorenja iz Evropske komisije i pisma Pierra Mirela, direktora za zapadni Balkan u Evropskoj komisiji, ta formulacija je u Parlamentarnoj skupštini promijenjena i ona sada sadrži namjeru da se podrži poljoprivredna proizvodnji u BiH. Ministarstvo je preuzelo tu obavezu i materijal, koji će se uskoro naći na Vijeću ministara, u završnoj je fazi.

BiH ukida kvote za bescarinski uvoz mesaU narednih sedam do deset dana Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH predložit će Vijeću ministara set mjera za podršku poljoprivrednoj proizvodnji u našoj zemlji, nakon čega će taj dokument biti upućen Parlamentu BiH na usvajanje.

Pitanje zaštite domaće poljoprivredne proizvodnje aktuelno je zbog ulaska Hrvatske u Evropsku uniju u julu ove godine i Parlament je prošle sedmice od Ministarstva tražio da predloži konkretne mjere zaštite. Da podsjetimo, inicijativa za zaštitu domaće proizvodnje ranije je pokrenuta.

Strogi propisi

"Prvobitna inicijativa je tražila da se uvedu sezonske zabrane, odnosno sezonske carine. Nakon upozorenja iz Evropske komisije i pisma Pierra Mirela, direktora za zapadni Balkan u Evropskoj komisiji, ta formulacija je u Parlamentarnoj skupštini promijenjena i ona sada sadrži namjeru da se podrži poljoprivredna proizvodnji u BiH", kazao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović, te dodao kako je Ministarstvo preuzelo tu obavezu i materijal, koji će se uskoro naći na Vijeću ministara, u završnoj je fazi.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo se odlučilo za set mjera podrške, a ne zabrana i zaštitnih mjera, jer su zaštitne mjere vrlo ograničene i mogu se uvesti samo kroz određena striktna pravila Sporazuma CEFTA.

"Riječ je o strogim propisima koje mnogi naši proizvođači ne mogu ispuniti. Javnost često ne razumije zašto mi ne uvedemo zaštitne mjere, zašto ne stavimo rampu na granici, ali to je naprosto kršenje međunarodnih ugovora, a to su stroga pravila kojih se moramo pridržavati. Otuda je naša orijentacija da, pored zaštitnih mjera koje jesu jedan od mehanizama, predložimo niz drugih za koje vjerujemo da bi pomogle poljoprivrednim proizvođačima", kazao je Šarović.

On je dodao kako je u proteklih šest-sedam godina bilo samo šest zahtjeva u okviru CEFTA za uvođenje zaštitnih mjera i svih šest je odbijeno, tako da bi i zahtjev BiH za uvođenje zaštitnih mjera vjerovatno imao istu sudbinu. To bi, kako je ministar Šarović rekao, trebali imati na umu entuzijasti koji misle da je jednostavno uvesti te mjere.

Šarović nam je kazao da je jedna od mjera, koja će se uskoro naći pred parlamentarcima, uvođenje plavog dizela. To je mjera koja mora dobiti podršku i ne smije ostati samo na inicijativi Ministarstva, Parlament mora natjerati institucije koje su za to zadužene da počnu provoditi ovaj projekat.

Plavi dizel

Osim toga, BiH će ukinuti bescarinske kvote za uvoz mesa žive stoke, odnosno one kvote koje mogu da se ukinu, jer neke nije moguće ukinuti poput onih uvedenih po osnovu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU (SSP). Međutim, kvote za bescarinski uvoz iz trećih zemalja biće ukinute i vjeruje se da će ova mjera pomoći domaćoj proizvodnji.

Također, predloženo je smanjenje i uklanjanje određenih administrativnih barijera za izvoz. Između ostalog, planirano je ukidanje takse za izvoz naših poljoprivrednih proizvoda. Da podsjetimo, prije dva-tri mjeseca bh. vlasti su, ne vodeći računa o privredi, povećale ove takse.

Ministarstvo će još predložiti izmjenu nekoliko zakona koji se tiču podsticaja u poljoprivredi.

"Veoma je važno da se poljoprivredni podsticaji u FBiH i RS-u izjednače i harmonizuju, te da dostignu maksimalan zakonom dozvoljeni iznos, jer sa većim podsticajima vjerovatno bi naši proizvođači bili konkurentniji", rekao je ministar Šarović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik