Cijene namirnica rastu, plate stagniraju

Bez autora
Dec 28 2017

Prosječne plate u BiH u februaru, martu, maju i augustu razlikuju se u samo nekoliko maraka i one su u tom periodu rasle, od 838 KM, koliko je iznosila u februaru, do 858 KM, koliko je iznosila prosječna plata u augustu. U septembru je zabilježen njen pad, na 844 KM, a u novembru je iznosila 847 KM. Sve je to u nekoliko maraka neprimjetne razlike, ali s druge strane, građani naše zemlje itekako su primijetili da su potrošačke cijene u toku godine rasle. Nisu rasle samo ove godine, nego se taj rast dešava već godinama, ali ih, nažalost, ne prati i rast plata. Ključni problem koji imamo sa aspekta potrošnje i sa aspekta ličnog dohotka je taj što je minimalna potrošačka korpa do sada iznosila 1.850 KM, dok se prosječna plata ne miče sa 800 i nešto maraka.

Cijene namirnica rastu, plate stagnirajuProsječne plate u BiH u februaru, martu, maju i augustu razlikuju se u samo nekoliko maraka i one su u tom periodu rasle, od 838 KM, koliko je iznosila u februaru, do 858 KM, koliko je iznosila prosječna plata u augustu. U septembru je zabilježen njen pad, na 844 KM, a u novembru je iznosila 847 KM.

Sve je to u nekoliko maraka neprimjetne razlike, ali s druge strane, građani naše zemlje itekako su primijetili da su potrošačke cijene u toku godine rasle. Nisu rasle samo ove godine, nego se taj rast dešava već godinama, ali ih, nažalost, ne prati i rast plata.

Životne namirnice

- Ključni problem koji imamo sa aspekta potrošnje i sa aspekta ličnog dohotka je taj što je minimalna potrošačka korpa do sada iznosila 1.850 KM, dok se prosječna plata ne miče sa 800 i nešto maraka. Dakle, dvije prosječne plate ne mogu pokriti minimalan iznos potrošačke korpe. Problem je, dakle, u iznosu plata, a ovakve situacije nema nigdje, ni u Evropi ni u regionu, kazao nam je Marin Bago, predsjednik Udruženja za unapređenje kvaliteta življenja Futura iz Mostara.

Uvođenjem akciza, dodao je Bago, očekuje se da će potrošačka korpa premašiti dosadašnji iznos i da ona neće biti ispod dvije hiljade KM, što će postati veliki problem i dodatno će otežati egzistenciju građana.

Čak i ako u jednoj porodici dva člana rade i imaju prosječne plate, oni su jedva i do sada izmirivali osnovne troškove, a sada će im biti još teže.Kako bismo vidjeli koliko su se cijene pojedinih proizvoda promijenile, uporedili smo cijene osnovnih životnih namirnica u februaru, maju, augustu, septembru i novembru ove godine.

Prema tim podacima, cijena hljeba po kilogramu u Federaciji kretala se od 2,30 KM u februaru do 2,40 KM u novembru, dok se cijena u RS-u nije mijenjala i iznosi 2 KM. Cijena brašna također je porasla za deset feninga, dok je ulje u Federaciji pojeftinilo za deset feninga. Najveća promjena cijene u proteklom periodu zabilježena je na maslacu.

Naime, u februaru je prosječna cijena maslaca iznosila 18,60 KM po kilogramu, u maju je ona bila 19, u augustu 19,80, u septembru 21,80 KM, a u novembru je njegova cijena bila 22,90 KM. Dakle, za devet mjeseci ova namirnica je poskupjela za više od četiri marke.

- Cijena maslaca je zaista ogromna, ali ona je velika i u regionu i u Evropi. Činjenica je da on i na berzi košta puno, ali vjerujem da ovdje ima i manipulacija sa cijenom. Zbog toga ljudi s manjim primanjima kupuju margarin koji je jeftiniji i puno nezdraviji od maslaca, što predstavlja i zdravstveni problem. Međutim, kada uzmete bilo koji proizvod i pogledate rast cijena unazad nekoliko godina, doći ćete do zaključka da je na djelu puzajući rast cijena, da skoro svakih mjesec-dva neki proizvod poskupi. Dešava se to skoro neprimjetno, ali je činjenica da su cijene sada mnogo veće u odnosu na neke ranije godine, zaključio je Bago.

Nastavlja se rast

Primjera radi, prema podacima federalnog Ministarstva trgovine, prosječna cijena jabuke u Federaciji u februaru je bila 1,50 KM, a u novembru 1,60 KM. Cijena mliječne čokolade, kilogram, u februaru je bila 16,30 KM, u maju 16,60, septembru 17,10 KM, a u novembru 16,90 KM. U Sarajevu je čokolada u februaru koštala 16,40 KM, a u novembru 14,80 KM, dok je u Mostaru ona u februaru bila 18,80, a u novembru 19 KM.

Prema ovim podacima, većina proizvoda nije drastično poskupjela, ali se bilježi rast koji će, zasigurno, biti nastavljen i u narednom periodu. Sve to zahvaljujući brojnim faktorima, od poljoprivrednih do onih političkih.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik