Ribari u Srpskoj najavljuju da će zbog smanjene proizvodnje ribe, naročito šarana, cijene ove namirnice, nezaobilazne na posnim trpezama, znatno skočiti pred božićni post i Nikoljdan. Ističu da je domaća proizvodnja ribe sve ugroženija, što doprinosi manjku ovog proizvoda na tržištu i rastu cijena. Vlasnik banjalučke ribarnice "Alas" Đoko Vučić kaže da se kilogram šarana trenutno prodaje po cijeni od devet maraka, dok je lani u ovo doba koštao sedam KM. Do poskupljenja je došlo proljetos. U veleprodaji je poskupjela i pastrmka za desetak odsto, ali nismo dizali cijenu, koja se kreće od osam i po do deset KM po kilogramu. Ako dobavljači opet poskupe, moraćemo i mi, rekao je Vučić. Ističe da šarana za sada ima, ali pitanje je šta će biti kad nastupi post i potražnja se utrostruči.
Ribari u Srpskoj najavljuju da će zbog smanjene proizvodnje ribe, naročito šarana, cijene ove namirnice, nezaobilazne na posnim trpezama, znatno skočiti pred božićni post i Nikoljdan.
Ističu da je domaća proizvodnja ribe sve ugroženija, što doprinosi manjku ovog proizvoda na tržištu i rastu cijena.
Vlasnik banjalučke ribarnice "Alas" Đoko Vučić kaže da se kilogram šarana trenutno prodaje po cijeni od devet maraka, dok je lani u ovo doba koštao sedam KM.
- Do poskupljenja je došlo proljetos. U veleprodaji je poskupjela i pastrmka za desetak odsto, ali nismo dizali cijenu, koja se kreće od osam i po do deset KM po kilogramu. Ako dobavljači opet poskupe, moraćemo i mi - rekao je Vučić.
Ističe da šarana za sada ima, ali pitanje je šta će biti kad nastupi post i potražnja se utrostruči.
Cijene ribe u Bijeljini jednake su kao u Banjaluci, a u bijeljinskoj ribarnici "Željko" ističu da će cijene pred post sigurno ići nagore.
- Ribnjaci "Saničani" su proizvodili po 220 vagona šarana, a sada nemaju ni dva. Znatno je smanjena i proizvodnja u ribnjacima u Prnjavoru. Ako budemo prodavali uvoznog šarana, cijena će sigurno skočiti - tvrdi radnik ove bijeljinske ribarnice Milan Jovanović. Vlasnik preduzeća "Ribarstvo Marjanović", koji ima ribnjake u Bileći, Staniša Marjanović slaže se s tvrdnjom da će šaran poskupjeti.
- Količine koje imamo nedovoljne su za post i Svetog Nikolu, pa je veći uvoz zagarantovan. U okruženju je takođe smanjena proizvodnja, a u evropskim ribnjacima mlađ šarana godinama uništava virus, pa su cijene veće i u inostranstvu - kaže Marjanović.
Direktor preduzeća "Tropik ribarstvo - ribnjak Janj" Zoran Tepić kaže da su na smanjenu proizvodnju šarana uticale poplave, suše, ali i nedovoljna podrška nadležnih.
- Resorno ministarstvo nije značajnije podržalo uzgajivače šarana kako bi premostili nekoliko loših godina. To je rezultovalo smanjenjem proizvodnje i skokom cijena - rekao je Tepić i dodao da je ova godina slikovit primjer, jer su ratari i stočari dobili pomoć zbog suše, a ribarima nije ništa nadoknađeno iako su pretrpjeli znatne gubitke.
Tepić je dodao da je znatno poskupjela i proizvodnja pastrmke zbog skoka cijena hrane, što bi u skorije vrijeme trebalo da se reflektuje i u maloprodaji.
Ministarstvo poljoprivrede
U Ministarstvu poljoprivrede RS ističu da visina podsticaja za proizvedenu konzumnu ribu varira jer je proizvodnja uslovljena vremenskim prilikama i mogućnošću plasmana. Dodaju da je u posljednjih pet godina za proizvodnju mlađi i konzumne ribe isplaćeno 2,15 miliona KM podsticaja, dok je za dugoročna ulaganja u objekte za proizvodnju i preradu ribe izdvojeno 461.655 KM.