Kupci u Kini na ”Dan samaca”, 11. novembar, za 24 sata potrošili su 25,3 milijarde dolara i time postavili svetski rekord.Na trgovinskim platformama Taobao i Tmall, u sklopu Alibabe – najveće kineske kompanije za kupovinu putem interneta, za jedan dan je ostvarena kupovina od 168,3 milijardi juana, odnosno 25,3 milijarde dolara. Tog dana je kupljeno više od 800 miliona proizvoda domaćih i stranih brendova, među kojima su se našli elektronski uređaji, odeća, bela tehnika i drugo. Alibaba je u onlajn trgovini za 13 sati oborila prošlogodišnji rekord od 18,1 milijardi dolara.
Kupci u Kini na ”Dan samaca”, 11. novembar, za 24 sata potrošili su 25,3 milijarde dolara i time postavili svetski rekord. Na trgovinskim platformama Taobao i Tmall, u sklopu Alibabe – najveće kineske kompanije za kupovinu putem interneta, za jedan dan je ostvarena kupovina od 168,3 milijardi juana (25,3 milijarde dolara).
Tog dana je kupljeno više od 800 miliona proizvoda domaćih i stranih brendova, među kojima su se našli elektronski uređaji, odeća, bela tehnika i drugo.
Alibaba je u onlajn trgovini za 13 sati oborila prošlogodišnji rekord od 18,1 milijardi dolara.
Kompanije koje se bave onlajn trgovinom, svake godine nastoje različitim promocijama i velikim sniženjima privući što više kupaca.
Najveći konkurenti ovom kineskom prazniku su američki ”Sajber ponedeljak” koji se obeležava prvog ponedeljka nakon Dana zahvalnosti i ”Crni petak”.
Amerikanci su prošle godine na Dan zahvalnosti i ”Crni petak”, potrošili pet milijardi dolara, a na ”Sajber ponedeljak“ 3,39 milijardi dolara.
U Kini je 2009. godine, kada se prvi put na onlajn portalima za trgovinu u sklopu holdinga Alibaba obeležio 11. novembar, ostvarena onlajn trgovina od samo osam miliona dolara.
Oko 80 odsto trgovine koja se u Kini vrši preko interneta, realizuje se preko Alibabe.
Praznik ”Dan samaca” izmislili su kineski studenti 90-ih godina prošlog veka.