Neuobičajeno rano vinari slavonsko-podunavskog bazena u Zavodu za vinarstvo zaštitili su ovogodišnju berbu.
Kako bi vina stavili u promet vinarije Kutjevačkog vinogorja učinile su to već potkraj studenoga. Zbog ekstremno vrućeg ljeta grožđe se bralo znatno ranije od uobičajenih rokova berbe. Mlade graševine i chardonnay već su u prodaji, a potražnja pred blagdane je dobra. No, poskupljenja ipak neće zaobići vinarski sektor. Vina će poskupjeti zbog visokih troškova ovogodišnje proizvodnje.
Ne skriva se zadovoljstvo mladom graševinom u čaši, a na tržište je uranila.
- Ono što treba prepoznati u tim mladim vinima je njihova svježina, to je odlika svih ovih mladih vina da zadrže tu svježinu, a ovo što je kod mladih vina dobro, to je primarna karakteristika mirisa i okusa nakon fermentacije, dakle puno voća i svježine. Vrlo atraktivna vina tražena na tržištu, rekao je Ivan Marinclin, glavni enolog Kutjeva d.d.
Unatoč ekstremno vrućem i sušnom ljetu koje je uvelike ubrzalo i zriobu i berbu - rujanske kiše bile su itekako blagotvorne. Bobice su se nalile u pravi trenutak i osigurale poželjan omjer sladora i kiselina ključan za sortnu puninu te niže alkohole kakve tržište sve više traži.
- Znači svježina, prije svega aromatika, dugotrajnost u okusu i opet se mogu proizvesti od graševine svi tipovi vina. Osim možda ove godine predikatne vina s obzirom na te oborine pitanje je hoće li se moći kvalitetno proizvesti kao ovih godina, izjavio je Ivica Perak, enolog i vinar iz Kutjeva.
U vinariji obitelji Perak kao i vinariji obitelji Krauthaker - zaštitili su uz graševinu i mladi sauvignon, to još u studenom. Boce mladog vina i kvalitetnog i vrhunskog, već su na tržištu, a prvi odjeci - više nego dobri.
- Sauvignon je ove godine dosta aromatičan, prepoznatljiv, sortan, prevladava bazga, malo cvjetnih aroma. Što se tiče alkohola ima oko 12 i pol, a kiseline su dosta izražene tako da je po meni ovo jedan jako lijep sovinjon, kazala je Martina Krauthaker Grgić iz Kutjeva.
Važna je priprema za tržište
- Ono što sada ide poslije fermentacije je priprema vina za tržište. Kutjevo je ne samo zbog potražnje već i potreba tržišta izbacilo nekoliko etiketa van berbe 2022. godine. Tako da smo ovdje u proizvodnji s velikim naporom uspjeli proizvesti ta vina, rekao je Ivan Marinclin, glavni enolog Kutjeva d.d.
Kada je riječ o proizvodnji u vinogradu i podrumu godina nije bila nimalo laka. Vrtoglavi rast energenata i repromaterijala kao i u drugim granama poljoprivrede, osjetio se i u ovom sektoru.
- Kad energija poraste, raste i sva proizvodnja - od etiketa do boca. Od svih drugih parametara i da nije bilo intervencija države bilo bi sigurno još teže. Gorivo je problem sam po sebi pa tražimo sada neki kompromis čak i na svoju štetu, izjavio je Ivica Perak iz Kutjeva.
- S cijenom smo išli sedam posto gore zbog poskupljenja repromaterijala, boca, kapica, etiketa, kartonskih kutija i naravno zbog porasta energenata. Nadam se da će poskupljenja stati, kazala je Martina Krauthaker Grgić iz Kutjeva.
Zasad su poskupljenja još uvijek minimalna, nekih desetak posto. No kako cijene repromaterijala i dalje raste takva je računica teško održiva. Čak i najvećoj domaćoj vinariji, Kutjevu d.d. koje će ove godine plasirati više od pet milijuna litara vina, cijene su morali korigirati.
- Sve u svemu, i dalje su naša vina "value for money". Generalno slavonska vina su više nego dobro prihvaćena na tržištu, a pogotovu kada su ljudi u ovom blagdanskom ozračju, kada se žele družiti i opustiti, na neki način zahvaliti na godini koja je iza nas bila. Spremni su odvojiti dio novca kako bi uživali pa i u jedinstvenoj kreaciji mlade graševine naših podruma, rekao je Dino Galić, član Uprave Kutjeva d.d.