Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Carinskog zakona, koji su stupili na snagu 30.11.2012. godine. Cilj ovih izmena je olakšavanje poslovanja privrednih subjekata i poboljšanja klime poslovanja u Srbiji, kao i usklađivanje sa drugim propisima u zemlji, ali i u EU.Izmene Carinskog zakona predviđaju ukidanje obračunavanja zatezne kamate konformnim metodom na carinski dug koji nije plaćen u propisanom roku, a povod za to je odluka Ustavnog suda Srbije iz jula 2012. godine, kojom je utvrđeno da obračun kamata primenom konformne metode nije u saglasnosti sa Ustavom Srbije.
Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Carinskog zakona, koji su stupili na snagu 30.11.2012. godine.
Cilj ovih izmena je olakšavanje poslovanja privrednih subjekata i poboljšanja klime poslovanja u Srbiji, kao i usklađivanje sa drugim propisima u zemlji, ali i u EU.
Izmene Carinskog zakona predviđaju ukidanje obračunavanja zatezne kamate konformnim metodom na carinski dug koji nije plaćen u propisanom roku, a povod za to je odluka Ustavnog suda Srbije iz jula 2012. godine, kojom je utvrđeno da obračun kamata primenom konformne metode nije u saglasnosti sa Ustavom Srbije.
Kako je objasnila ministarka regionalnog razvoja i lokalne samouprave Verica Kalanović, njihovo usvajanje je potrebno radi usaglašavanja sa odlukom Ustavnog suda Srbije, ali i sa Zakonom o budžetskom sistemu koji predviđa da su svi prihodi budžetski, pa tako ni Uprava carina ne može da ima svoje prihode. Zato su, kako je istakla, osnovni ciljevi izmena Zakona efikasnije planiranje i upravljanje javnim finansijama i bolja kontrola trošenja novčanih sredstava.
Usvojene izmene Carinskog zakona omogućiće usaglašavanja sa propisima EU u oblastima smanjenja rokova čuvanja carinskih isprava i rokova za obaveštavanje dužnika, koji se smanjuju sa pet na tri godine. Time se omogućava da Uprava svoj posao obavlja efikasnije i brže, a obezbeđuje se i pravna sigurnost poslovanja subjekata.
Takođe, usvojenim izmenama zakon se usaglašava sa odredbama Zakona o prekršajima u pogledu navođenja organa nadležnog za vođenje postupka u drugom stepenu.