Prethodna godina bila je solidna za privredu južnog Banata izuzev zadnjeg kvartala, kada je zbog situacije na svetskom tržištu došlo do usporavanja robne razmene.
Ipak, izvoz iz ovog regiona bio je veći od uvoza za skoro 200 miliona evra, a ove godine akcenat će biti na digitalizaciji i većoj primeni veštačke inteligencije u privredi.
Preduzeća iz južnobanatskog regiona najviše izvoze robu na tržište Evrope pogotovo u Nemačku. U prethodnih godinu dana izvezeno je proizvoda u vrednosti od milijardu i 520 miliona evra, što je oko 200 miliona više u odnosu na uvoz.
Iz južnog Banata najtraženiji su hemijski proizvodi, lekovi, elektro motori i delovi za automobilsku industriju. Ipak, od poslednjeg kvartala prošle godine, smanjena je potražnja za našim proizvodima iz zapadne Evrope i domaća privreda okreće se novim tržištima.
Pored velikih fabrika u oblasti auto delova, hemijske i farmaceutske industrije značajni izvoznici su mala i srednja preduzeća i porodične firme. Među njima izdvaja se Tehnomarket koji plasira robu u 35 zemalja.
"Sve više imamo mala i srednja preduzeća koja se nameću kao značajni investitori. Mi smo prošle godine imali u južnom Banatu oko 310 miliona evra investicija u u zgrade i opremu i ovakva preduzeća su sve značajnija u izvozu", rekao je Marko Ćulibrk, predsednik RPK Pančevo.
Problemi u evropskoj auto industriji za sada se značajnije ne reflektuju na južnobanatske fabrike auto delova, kažu u komori. Ova godina biće u znaku digitalizacije i veće primene veštačke inteligencije u privredi.
"Smatramo da veštačka inteligencija u ovom momentu neće ugroziti zaposlenost. Roboti mogu da rade na niže plaćenim poslovima. Digitalizacija i robotizacija biće dopuna našoj privredi i imamo mogućnost da se između radnika i robotizacije nađe najbolji način saradnje", napomenuo je Ćulibrk.
Zabrinutost izazivaju najavljene carine od strane SAD-a kao i sankcije NIS-u koje bi nanele štetu i Petrohemiji, ali privrednici očekuju da će se kroz pregovore naći odgovarajuće rešenje.
Gradovi južnog Banata trenutno prednjače u Vojvodini po prosečnoj zaradi. Pančevo je odmah iza Novog Sada sa prosečnom neto zaradom od 97 hiljada i sedamstotina dinara, dok je Vršac na trećem mestu sa nešto manje od 93 hiljade.