Piletina, jaja, mleko i mlečni proizvodi na listi su proizvoda koji bi lakše trebalo da se izvoze iz Srbije nakon ulaska Hrvatske u EU. S druge strane, šećer, mlada govedina, vino i pastrmka i dalje će biti opterećeni određenim kvotama. Ulazak Hrvatske u EU, međutim, donosi i neke nepovoljnosti po Srbiju u pogledu izvoza šećera, ali i Hrvatsku kada je reč o plasmanu cigareta na srpsko tržište. Naime, količina šećera iz Srbije koja se plasira na tržište Hrvatske biće uključena u ukupnu kvotu za izvoz šećera u EU koja iznosi 180.000 tona. S druge strane, Hrvatska bi trebalo da ostane bez preferencijalnog statusa koji je uživala u CEFTI i suoči se sa višestrukim povećanjem carina pri izvozu svojih proizvoda, najviše duvana zbog čega pokazuje nameru da zadrži prethodni preferencijalni status u regionu.
Piletina, jaja, mleko i mlečni proizvodi na listi su proizvoda koji bi lakše trebalo da se izvoze iz Srbije nakon ulaska Hrvatske u EU.
S druge strane, šećer, mlada govedina, vino i pastrmka i dalje će biti opterećeni određenim kvotama.
Ulazak Hrvatske u EU, međutim, donosi i neke nepovoljnosti po Srbiju u pogledu izvoza šećera, ali i Hrvatsku kada je reč o plasmanu cigareta na srpsko tržište.
Naime, količina šećera iz Srbije koja se plasira na tržište Hrvatske biće uključena u ukupnu kvotu za izvoz šećera u EU koja iznosi 180.000 tona. S druge strane, Hrvatska bi trebalo da ostane bez preferencijalnog statusa koji je uživala u CEFTI i suoči se sa višestrukim povećanjem carina pri izvozu svojih proizvoda, najviše duvana zbog čega pokazuje nameru da zadrži prethodni preferencijalni status u regionu.
Poljoprivredni sektor i prehrambena industrija Srbije imaće bolju tržišnu poziciju u regionu nakon ulaska Hrvatske u EU, a posebna šansa zemlji se pruža za povećanje plasmana u Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju, saglasni su u oceni stručnjaci.
Uslovi izvoza će biti poboljšani i za seme suncokreta, kao i određene vrste voća i povrća.
Hrvatska je ulaskom u EU 1. jula prestala da bude članica CEFTA regionalnog sporazuma i preuzela je carinski i trgovinski režim EU, što znači da će Srbija u Hrvatsku moći da izvozi proizvode bez carina i kvota, osim za određenu grupu proizvoda, kao što je to slučaj i sa plasmanom u EU.
Ulazak Hrvatske u evropsku porodicu donosi i neke nove obaveze za srpske izvoznike prehrambenih proizvoda i suplemenata te se oni ubrzano pripremaju za deklarisanje robe po evropskim standardima i pravilima upotrebe zdravstvenih izjava, kako ne bi bila zaustavljena na hrvatskoj granici.
Takvih proizvoda je mnogo, jer Srbija jedina u regionu nema usaglašen dnevni unos vitamina i minerala sa vrednostima koji u EU važe od oktobra 2012. godine, a Pravilnik o zdravstvenim izjavama tek treba da se donese u drugoj polovini ove godine, ukazuju stručnjaci.
U EU krajem prošle godine, stupila je na snagu regulativa u kojoj se jasno navode pravila upotrebe zdravstvenih izjava na proizvodima i suplementima.
Ulaskom Hrvatske u EU, u toj zemlji će se, takođe, striktno primenjivati tehnički propisi i standardi za industrijske, sanitarne i fitosanitarne propise za poljoprivredne proizvode koji važe i u EU, tako da ukoliko srpski proizvođači ne ispune zahteve propisane ovom regulativom, neće moći da izvoze u Hrvatsku.