Lješnik pojeftinio 20-30%

Bez autora
Nov 13 2017

Poljoprivredno preduzeće "Orahovica" završilo je s ovogodišnjom berbom lješnika na svojih 300 hektara nasada. Lješnik je, kažu iz te firme, izuzetnog kvaliteta, a berba odrađena na vrijeme. Ova godina bila je jako zahvalna za lješnik i uprkos suši ostvarili smo jako dobre prinose. Cijena je nešto niža u odnosu na protekle godine, ali proizvodnjom lješnika još se uvijek može pristojno zaraditi. Smatramo da je proizvodnja lješnika grana poljoprivrede koja je budućnost ovoga kraja, ali i cijele Hrvatske. Prinosi su ove godine čak nešto iznad prosjeka, ubrali smo nešto više od 500 tona lješnika u ljusci. Ove smo godine imali i mlade nasade koji su ušli u rod, no daleko je to još od punih kapaciteta, ali jest dokaz da potencijal na njima postoji i da u idućim godinama od njih možemo očekivati isto dobre prinose kao što imamo u starim nasadima, kaže Josip Tokić, direktor Radne jedinice "Voćarstvo, vinogradarstvo" Poljoprivrednog preduzeća "Orahovica".

Lješnik pojeftinio 20-30%Poljoprivredno preduzeće "Orahovica" završilo je s ovogodišnjom berbom lješnika na svojih 300 hektara nasada. Lješnik je, kažu iz te firme, izuzetnog kvaliteta, a berba odrađena na vrijeme.

"Ova godina bila je jako zahvalna za lješnik i uprkos suši ostvarili smo jako dobre prinose. Cijena je nešto niža u odnosu na protekle godine, ali proizvodnjom lješnika još se uvijek može pristojno zaraditi. Smatramo da je proizvodnja lješnika grana poljoprivrede koja je budućnost ovoga kraja, ali i cijele Hrvatske. Prinosi su ove godine čak nešto iznad prosjeka, ubrali smo nešto više od 500 tona lješnika u ljusci. Ove smo godine imali i mlade nasade koji su ušli u rod, no daleko je to još od punih kapaciteta, ali jest dokaz da potencijal na njima postoji i da u idućim godinama od njih možemo očekivati isto dobre prinose kao što imamo u starim nasadima", kaže Josip Tokić, direktor Radne jedinice "Voćarstvo, vinogradarstvo" Poljoprivrednog preduzeća "Orahovica".

Cijena lješnika na svjetskom tržištu znatno je pala, a posebno se to odnosi na turski lješnik.

"Cijena na globalnoj razini pala je između 20 i 30% u usporedbi s proteklim godinama, međutim mi se zbog kvalitete nastojimo izdići iznad turskog lješnjika koji je najzastupljeniji na svjetskom tržištu i uspijevamo kroz neke svoje kanale i u Hrvatskoj, ali i na najzahtjevnijim europskim tržištima poput Italije, Austrije i drugih zapadnoeuropskih zemalja, postići znatno bolju cijenu od turskog", nastavlja Tokić.

Većinu berbe lješnika PP "Orahovica" sprovodi mašinski, no dio se konstantno bere ručno i ovogodišnja berba donijela je dovoljno radne snage.

"Berba je protekla nešto lakše nego proteklih godina, s obzirom na to da smo se ove godine dodatno opremili najsuvremenijom mehanizacijom za berbu. Naravno da smo imali i ručne radne snage, bez nje se ne može. Uspjeli smo sve obaviti u rokovima koji su nam idealni", kaže Tokić te dodaje: "Nismo još napravili detaljan plan prodaje za ovogodišnji urod, ali mogu reći da smo dio ukupne količine već prodali van Hrvatske".

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik