Manja pakovanja za bolju prodaju

Bez autora
Aug 27 2012

Jedan od najvećih proizvođača potrošne robe na svetu, holandsko-britanski koncern „Unilever“ odlučio je da u Evropi poveća prodaju svojih proizvoda, ali isključivo u manjim pakovanjima. Takva roba biće povoljnija i pristupačnija za džep ionako osiromašenog potrošača u brojnim zemljama zahvaćenim krizom. I u Srbiji su pakovanja sve lakša, ali to najčešće ne znači da su - jeftinija. Siromaštvo se vraća u Evropu i proizvođači moraju da se pripreme. Kada Španci prosečno po kupovini potroše po 17 evra, onda ne može da im se prodaje deterdžent koji košta kao pola njihovog budžeta. Zato je odlučeno da se u Evropi ponudi mnogo više manjih pakovanja, a koristiće se iskustva stečena u azijskim zemljama.

Manja pakovanja za bolju prodajuJedan od najvećih proizvođača potrošne robe na svetu, holandsko-britanski koncern „Unilever“ odlučio je da u Evropi poveća prodaju svojih proizvoda, ali isključivo u manjim pakovanjima.

Takva roba biće povoljnija i pristupačnija za džep ionako osiromašenog potrošača u brojnim zemljama zahvaćenim krizom. I u Srbiji su pakovanja sve lakša, ali to najčešće ne znači da su - jeftinija.

Prema rečima Jana Zajdervelda, šef trećeg najvećeg koncerna za proizvodnju potrošne robe na svetu, siromaštvo se vraća u Evropu i proizvođači moraju da se pripreme.

- Kada Španci prosečno po kupovini potroše po 17 evra, onda ne možemo da im prodajemo deterdžent koji košta kao pola njihovog budžeta - rekao je Zajderveld za nemački privredni dnevnik.

- Zato smo odlučili da u Evropi ponudimo mnogo više manjih pakovanja, a koristićemo iskustva koje smo stekli u azijskim zemljama.

Ni srpskim proizvođačima nije strano smanjivanje težine pakovanja. Već smo se navikli da je zapremina jogurta i pavlake u čaši 180 mililitara, a ne dva decilitra. Kesica supe sada nije dovoljna da napuni četiri tanjira, pojedina pakovanja čipsa su pet grama lakša. Smrznuto povrće i kese sa testeninom odavno nemaju pola kilograma.

Većina čokolada odavno nema sto grama. Njena težina je prvo „pala“ na 90, a vrlo brzo i na 75 grama. Problem je, međutim, što i takve „smršale“ čokolade izgledaju isto kao one od sto grama. Tek po otvaranju ambalaže primeti se da su kockice gotovo upola tanje. Cena odgovara težoj gramaži. Kupci, kažu nadležni, nisu prevareni, jer je na omotu navedeno koliko grama proizvod ima.

- Proizvođač u tim situacijama računa na navike potrošača, koji kupuju proizvod na koji su navikli, ne proveravajući deklaraciju - kažu u udruženjima potrošača.

- Ovde nema prekršaja, ali ima obmane potrošača.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik