Trgovci u Crnoj Gori, ako se usvoji Vladin predlog zakona o zaštiti potrošača, dvije godine od prodaje robe imaće obavezu da prihvate reklamaciju, u slučaju da roba ne odgovara ugovoru. Zakonska garancija je pravo koje imaju potrošači u Evropskoj uniji, i nema veze sa komercijalnom garancijom na koju su crnogorski potrošači navikli. Zakonska garancija je novina ovog zakona i predstavlja obavezu trgovca da obezbijedi robu koja je saobrazna ugovoru. Može se uporediti sa sadašnjim pravom koje potrošači imaju po osnovu prigovora (reklamacija), ali ta garancija traje dvije godine. Ovaj zakon propisuje da potrošač ima pravo da zahtijeva od trgovca da se nesaobraznost otkloni opravkom ili zamjenom, a ako to nije moguće, onda može da traži umanjenje cijene ili raskid ugovora i povraćaj novca.
Trgovci u Crnoj Gori, ako se usvoji Vladin predlog zakona o zaštiti potrošača, dvije godine od prodaje robe imaće obavezu da prihvate reklamaciju, u slučaju da roba ne odgovara ugovoru.
Zakonska garancija je pravo koje imaju potrošači u Evropskoj uniji, i nema veze sa komercijalnom garancijom na koju su crnogorski potrošači navikli.
Obaveza trgovca
- Zakonska garancija je novina ovog zakona i predstavlja obavezu trgovca da obezbijedi robu koja je saobrazna ugovoru. Može se uporediti sa sadašnjim pravom koje potrošači imaju po osnovu prigovora (reklamacija), ali ta garancija traje dvije godine – objašnjava pomoćnica direktora Uprave za inspekcijske poslove Sektora za zaštitu tržišta Rada Marković.
Ovaj zakon, kako objašnjava Marković, propisuje da potrošač ima pravo da zahtijeva od trgovca da se nesaobraznost otkloni opravkom ili zamjenom, a ako to nije moguće, onda može da traži umanjenje cijene ili raskid ugovora i povraćaj novca.
Potrošač zadržava pravo izbora na koji će način biti riješen problem sa robom koja ne odgovara, ako reaguje u roku od 90 dana.
Marković napominje da važeći zakon daje pravo potrošaču na izbor načina zadovoljenja prigovora – zamjena, vraćanje proizvoda uz povraćaj novca, servis ili smanjenje cijene.
Ona objašnjava da komercijalnu garanciju, trgovci i proizvođači mogu da daju kako bi se bolje pozicionirali na tržištu, te da ona podrazumijeva obavezu davaoca garancije da potrošaču vrati iznos, obavi popravku ili na neki drugi način postupi sa robom, ako roba ne odgovara sadržini garantne izjave.
Prema riječima Marković, novi zakon o zaštiti potrošača je usklađen sa većinom evropskih direktiva, te da predstavlja okvir za bolju zaštitu njihovih prava.
Nema obmane
Segment koji je takođe usklađen sa evropskim standardima, ali je uvažio i nacionalne interese proizišle iz dosadašnje prakse, je i preciziranje oglašavanja sniženja, s ciljem da se potrošači ne obmanjuju.
- Imali smo često da trgovci na izlogu oglase sniženje u rasponu od 20 do 70 odsto, a kada uđete u radnju ne nađete robu sniženu 70 odsto ili vrlo malo artikala sa tim procentom sniženja. Po novom zakonu, trgovac je obavezan da prilikom objavljivanja sniženja u najvećem procentu mora biti sniženo najmanje 20 odsto robe od ukupne robe koja je na sniženju – objašnjava Marković.
Specifična i nova je i odredba koja zabranjuje oglašavanje rasprodaje ukoliko se ne radi o ,,slučaju da trgovac prestaje sa trgovinom u radnji ili trgovinom sa određenom vrstom robe“.
- Ukoliko je trgovac objavio rasprodaju to znači da kada proda robu neće više raditi ili te robe neće biti u radnji, u roku koji ne može biti kraći od tri mjeseca. Do sada su takvo oglašavanje često trgovci koristili da privuku potrošače, a nastavljali sa radom – objašnjava Marković.
Kraći rok za odgovor
Trgovci sada imaju rok od najkasnije 15 dana da odgovore potrošaču na prigovor. Sada će on biti skoro duplo kraći, tačnije osam dana.
Marković naglašava da novi zakon sadrži još neke novine, kao što su odredbe o prodaji finansijskih usluga na daljinu, odredbe o kolektivnoj tužbi…
Iz zakona su, kako je objasnila, isključene odredbe koje su se odnosile na potrošačke kredite i reklamiranje jer će te oblasti zaštite potrošača biti uređene posebnim zakonima.
Predlog zakona o zaštiti potrošača koji je usvojila Vlada na sjednici u četvrtak rezultat je kontinuiranog usaglašavanja sa evropskim zakonodavstvom u toj oblasti.
Cijena za 150 grama paste za zube, ali i za 100 grama
Nova regulativa o zaštiti potrošača predviđa da će za pojedine grupe proizvoda biti obavezno da se istakne i cijena po jedinici mjere, pa će tako, na primjer, pasta za zube od 150 grama imati uobičajenu cijenu za to pakovanje, ali i cijenu za 100 grama tog proizvoda.
Potrošač će tada moći bolje da uporedi cijene u odnosu na količine proizvoda i da se opredijeli za najpovoljniju varijantu.
U određenim slučajevima, kako objašnjava Rada Marković, neće biti potrebno takvo dvojno isticanje cijena, i to kada se pakovanje poklapa sa jedinicom mjere. Ona dodaje da će neke manje kategorije trgovaca biti pošteđene ove obaveze.
- U svakom slučaju sve će biti precizirano naknadno, jer će se ta odredba definisati podzakonskim aktom, koji će propisati grupe proizvoda na koje će se ova obaveza odnositi – objašnjava Marković.
Račun nije obavezan za reklamaciju
Novi zakon, u skladu sa EU direktivom, oslobađa potrošača obaveze dostavljanja računa prilikom reklamacije robe, ali iz inspekcije preporučuju građanima da ih čuvaju nakon kupovine, jer je to najlakši način dokazivanja da ste u nekoj trgovini kupili proizvod.
- U skladu sa evropskom direktivnom, potrošač prilikom reklamacije neće biti uslovljen računom. U zakonu se navodi da kupovina proizvoda može se utvrditi, osim sa računom, i na osnovu ugovora o prodaji, garantnog lista ili na drugi način. Potrošač će se možda sjetiti kada je kupio proizvod, može da se utvrdi na osnovu poslovne dokumentacije, fiskalne kase i slično – kaže Rada Marković, dodajući da je račun, ipak, najjednostavniji dokaz.
I polovni automobili moraće imati garanciju
Prodavci polovnih automobila, auto-djelova, guma, tehnike i druge polovne robe moraće, prema novom zakonu davati garanciju na te proizvode.
- Rok garancije na polovne proizvode može da bude kraći od dvije godine, ali ne i od jedne godine. Do sada zakon nije poznavao takvu vrstu obavezne garancije, a rok je stvar dogovora prodavca i kupca, ali takva potvrda moraće da se izda – navodi Rada Marković.
CEZAP: Vjerujemo da će poboljšati kvalitet robe i usluge
U Centru za zaštitu potrošača Crne Gore smatraju da je novi zakon korak bliže evropskom načinu zaštite prava potrošača, u pogledu približavanja EU, ali ističu da je i postojeći zakon bio dobar.
Direktorica CEZAP-a Olga Nikčević kaže da je za organizacije za zaštitu potrošača veoma važno uvođenje kolektivne tužbe, skraćenje roka za odgovor trgovca na prigovor potrošača, zatim produženje roka za reklamaciju, bez aktiviranja komercijalne garancije na dvije godine, kao i detalji vezani za isticanje cijena.
- Kolektivna tužba znači da sve institucije i organizacije koje se bave zaštitom potrošača mogu podnijeti tužbu protiv jednog ili više trgovaca koji su u ugovore unijeli neku nepoštenu odredbu ili se nedozvoljeno ponašaju. Na primjer, ako neki operater traži potrošaču da prilikom zaključenja ugovora donese kopiju lične karte, na ovaj način se može reagovati, jer nemaju pravo da tako nešto traže. Organizacija za zaštitu potrošača mora prvo upozoriti taj subjekat, a ako on to ne uvaži, imaćemo mogućnost tužbe – objasnila je Nikčević.
Kada je riječ o odredbi vezanoj za zakonsku garanciju na robu, Nikčević vjeruje da će to vremenom natjerati trgovce da nabavljaju kvalitetniju robu.
- Posebno kada je riječ o bijeloj tehnici i drugim uređajima, čiji je kvalitet na crnogorskom tržištu dosta loš. Trgovcima se neće isplatiti da im se roba često vraća – kazala je Nikčević.
Nikčević vjeruje da se i postojeći zakon o zaštiti potrošača solidno sprovodio, da se uvijek reagovalo na nepravilnosti, nakon čega su bile suzbijene, ali se dešavalo i da se negativne pojave vraćaju. Zbog toga, smatra, da je neophodno konstantno informisanje građana i ukazivanje na kršenje njihovih prava, kako bi se osigurala dosljedna primjena zakona.