Nova pravila naplate potraživanja na relaciji trgovc i– dobavljači ne bi trebalo da ukinu poček. Iako će trgovci, prema najavama, već od aprila 2013. godine morati dobavljačima da isplaćuju dugovanja u roku od dva meseca od dana preuzimanje robe, predstavnici najvećih trgovinskih lanaca tvrde da za sada ne planiraju da oduzmu olakšice kupcima. Odloženo plaćanje na duže od 60 dana i dalje ostaje na snazi. Većina trgovina u Srbiji zbog smanjenja prometa i krize polovinom ove godine uvelo je poček na 200 pa čak i do 360 dana, što je uticalo na porast onih koji kupuju na odloženo plaćanje. Recimo u hipermarketima Tempo više od 17 odsto kupaca koristi čekove kao sredstvo plaćanja, dok je u „Maksiju” taj broj značajno manji, pa čekove ispisuje svega tri odsto potrošača. Od juna, kada je u Tempo centrima period odlaganja produžen sa 90 na 200 dana, procenat potrošača koji koriste čekove se sa 14 povećao na više od 17 odsto.
Nova pravila naplate potraživanja na relaciji trgovci – dobavljači ne bi trebalo da ukinu poček. Iako će trgovci, prema najavama, već od aprila 2013. godine morati dobavljačima da isplaćuju dugovanja u roku od dva meseca od dana preuzimanje robe, predstavnici najvećih trgovinskih lanaca tvrde da za sada ne planiraju da oduzmu olakšice kupcima. Odloženo plaćanje na duže od 60 dana i dalje ostaje na snazi.
Većina trgovina u Srbiji zbog smanjenja prometa i krize polovinom ove godine uvelo je poček na 200 pa čak i do 360 dana, što je kako pokazuje naše istraživanje, uticalo na porast onih koji kupuju na odloženo plaćanje. Recimo u hipermarketima Tempo više od 17 odsto kupaca koristi čekove kao sredstvo plaćanja, dok je u „Maksiju” taj broj značajno manji, pa čekove ispisuje svega tri odsto potrošača. Od juna, kada je u Tempo centrima period odlaganja produžen sa 90 na 200 dana, procenat potrošača koji koriste čekove se sa 14 povećao na više od 17 odsto.
– Zakon o rokovima plaćanja, čija se primena najavljuje za mart sledeće godine, neće uticati na povoljnosti koje pružamo našim potrošačima. Mogućnost odloženog plaćanja nije u direktnoj vezi sa ovim zakonom, već sa potrebama kupaca – kažu u „Delezu”.
U prodavnicama „Merkatora” i „Rode” u Srbiji trenutno je najduži poček –čak na 360 dana, ali za iznose računa preko 6.000 dinara. Za manje iznose kupcima je omogućeno odloženo plaćanje na 210 dana. Učešće čekova u ukupnom prometu iznosi oko sedamodsto.
– Svesni smo činjenice o ekonomskoj situaciji na tržištu i padu životnog standarda građana, tako da će kompanija nastojati da ove pogodnosti za potrošače ostanu nepromenjene – kažu u „Merkatoru S”.
Do ukidanja odloženog plaćanja sigurno neće doći, ovaj vid plaćanja može doživeti samo manje modifikacije, ističu u „Univereksportu”. Kupovine, uz korišćenje mogućnosti odloženog plaćanja, čekovima građana, učestvuju sa oko 3 do 3,5 odsto u ukupnom prometu.
– Ovakva pogodnost prevashodno je uticala na lojalnost potrošača, jer pad kupovne moći kupce čini izuzetno racionalnim, a na prvom mestu čini da više tragaju za komparativnim prednostima – kažu u ovoj trgovini.
Za sada ni grčki „Veropulos”, koji ima prodavnice samo u Beogradu, nema u planu ukidanje odloženog plaćanja čekovima građana ali će, kako se ističe, pratiti situaciju vezanu za kupovnu moć građana, promene na finansijskom tržištu i reagovati u skladu s tim. Kako ističu, uvođenje odloženog plaćanja čekovima građana nije previše uticalo na ukupni promet u marketima „Supervero”.
U „Idei” navode da je primetno da se potrošači racionalnije ponašaju u kupovini i češće koriste pogodnosti koje im se nude, pa tako i odloženo plaćanje. Ni ova kompanija ne namerava da kupcima ukine tu pogodnost, ali nisu odgovorili koliko kupaca koristi mogućnost odloženog plaćanja.