Tržišna inspekcija Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Vlade Republike Srbije počela je danas kontrolu primene Uredbe kojom se ograničava najviša ukupna stopa marže za određenu robu od vitalnog značaja za život i zdravlje ljudi. Ovom kontrolom će biti obuhvaćeni svi značajniji snabdevači na republičkom, regionalnom i lokalnom nivou, a posebna pažnja biće posvećena velikim trgovinskim lancima, pa će se nadzor obaviti u njihovim sedištima, kao i u njihovim maloprodajnim objektima. Takođe, kontrola će se obavljati u svim maloprodajnim objektima gde se potrošači pretežno snabdevaju i svim specijalizovanim prodavnicama, odnosno mesarama, ribarnicama i prodavnicama mleka i mlečnih proizvoda. U prvoj fazi planirane su 762 kontrole tokom kojih će tržišni inspektori upoznavati privredne subjekte sa obavezama i načinom poslovanja u skladu sa odredbama Uredbe, pojasniti pojedine odredbe tog dokumenta, način postupanja, kao i razjasniti sporna pitanja. Tržišni inspektori vršiće uvid u popisne liste robe u maloprodajnim objektima na dan 31. decembra 2011. godine i kontrolisaće prijem robe na koju se odnosi Uredba posle 1. januara 2012. godine.
Tržišna inspekcija Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Vlade Republike Srbije počela je danas kontrolu primene Uredbe kojom se ograničava najviša ukupna stopa marže za određenu robu od vitalnog značaja za život i zdravlje ljudi.
Ovom kontrolom će biti obuhvaćeni svi značajniji snabdevači na republičkom, regionalnom i lokalnom nivou, a posebna pažnja biće posvećena velikim trgovinskim lancima, pa će se nadzor obaviti u njihovim sedištima, kao i u njihovim maloprodajnim objektima. Takođe, kontrola će se obavljati u svim maloprodajnim objektima gde se potrošači pretežno snabdevaju i svim specijalizovanim prodavnicama, odnosno mesarama, ribarnicama i prodavnicama mleka i mlečnih proizvoda.
Kako je istaknuto iz resornog ministarstva, u prvoj fazi planirane su 762 kontrole tokom kojih će tržišni inspektori upoznavati privredne subjekte sa obavezama i načinom poslovanja u skladu sa odredbama Uredbe, pojasniti pojedine odredbe tog dokumenta, način postupanja, kao i razjasniti sporna pitanja. Tržišni inspektori vršiće uvid u popisne liste robe u maloprodajnim objektima na dan 31. decembra 2011. godine i kontrolisaće prijem robe na koju se odnosi Uredba posle 1. januara 2012. godine.
U slučaju utvrđenih nepravilnosti inspektori će rešenjem dati nalog za njihovo otklanjanje sa rokom od tri dana. Ukoliko po isteku tog roka nisu izvršeni dati nalozi mogu se preduzimati mere propisane Zakonom o trgovini i Uredbom i to - privremena zabrana prometa određene robe, privremena zabrana obavljanja delatnosti i podnošenje prijave za pokretanje prekršajnog postupka.
Uredbom o posebnim uslovima prometa određene robe ograničava se ukupna stopa marže u visini od deset posto za pšenično brašno (tip “400” i “500”), jestivo biljno ulje (suncokretovo), kravlje mleko, pasterizovano i sterilizovano (svih masnoća) i jogurt (svih masnoća) šećer (beli kristalni), sveže meso (svinjsko, goveđe i kokošje) i slatkovodnu ribu.
Ukupna stopa marže je zbir pojedinačnih stopa marže u svim fazama prometa (trgovina na veliko i trgovina na malo) počevši od proizvođačke, odnosno cene po kojoj se roba prvi put stavlja u promet na unutrašnjem tržištu. U skladu sa Uredbom maksimalna ukupna stopa marže u svim navedenim fazama prometa može biti do deset posto, što znači da naknadna knjižna odobrenja (rabat, kasas konto i slično) nisu dozvoljena.
U saopštenju se navodi da se Uredba odnosi na navedenu robu koja se isporučuje i fakturiše počev od dana stupanja pomenutog dokumenta na snagu. Svaka faktura za proizvode obuhvaćene Uredbom mora da sadrži posebno iskazanu visinu stope pojedinačne marže, kao i podatak o iskorišćenom delu najviše ukupne stope marže u prethodnim fazama prometa za svaki proizvod.
Na ovaj način učesnici u svim fazama prometa mogu jasno da imaju uvid o mogućem procentu marže koji mogu uračunati, objašnjava se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede.