Pogoršano raspoloženje hrvatskih potrošača u rujnu

Bez autora
Oct 23 2022

Anketa pouzdanja potrošača provodi se na mjesečnoj razini i ispituje mišljenja potrošača vezano za trenutno stanje ekonomskih pojava s kojima se svakodnevno susreću kao i očekivanja vezana za buduća ekonomska kretanja u njihovom kućanstvu i Hrvatskoj.

U odnosu na kolovoz 2022., kompozitni indeksi pouzdanja i očekivanja potrošača zabilježili su blago poboljšanu izvedbu, dok se indeks raspoloženja pogoršao.

Promatrajući indekse potrošačkog optimizma na godišnjoj razini, u odnosu na rujnu 2021. pad je zabilježen kod sva tri kompozitna pokazatelja, a bio je najizraženiji kod indeksa očekivanja potrošača. Ipak, pokazatelji povjerenja potrošača zadržali su se na razinama usporedivim s početkom pandemije, a rezultat je to ustrajnih inflatornih pritisaka i snažne neizvjesnosti u gospodarstvu.

Indeks pouzdanja potrošača (IPP) u rujnu je bio na razini od -27,6 bodova (+1,6 boda u odnosu na kolovoz). Od područja koje pokriva ovaj indeks poboljšanje u odnosu na kolovoz zabilježeno je kod sva četiri pitanja iz upitnika koja se odnose na ovaj indeks. Tako je poboljšanje ostvareno kod pitanja glede promjene financijske situacije u kućanstvu tijekom proteklih 12 mjeseci, kod pitanja kako će se tijekom sljedećih 12 mjeseci promijeniti financijska situacija u kućanstvu, kod pitanja vezano za očekivanja o promijeni ukupne ekonomske situacije u Hrvatskoj tijekom sljedećih 12 mjeseci te kod očekivanja kako će se tijekom sljedećih 12 mjeseci promijeniti ispitanikova kupnja trajnih dobara u odnosu na proteklih 12 mjeseci.

Pitanja o očekivanju promjene financijske situacije u kućanstvu u idućih 12 mjeseci i o promjeni ukupne ekonomske situacije u Hrvatskoj u sljedećih 12 mjeseci povoljno su se odrazila i na Indeks očekivanja potrošača koji je u rujnu bio na razini od -33,9 bodova (+2,4 bodova u odnosu na kolovoz).

Naposljetku, Indeks raspoloženja potrošača spustio se za 2,5 bodova, na negativnih 38,8 bodova, što je najniža zabilježena razina ove godine. U pozitivnom smjeru djelovalo je pitanje vezano za promjenu financijske situacije u kućanstvu u proteklih 12 mjeseci. S druge strane, pad je potaknut pitanjem o isplativosti investiranja u trajna dobra za kućanstvo u Hrvatskoj u okruženju trenutne ekonomske situacije te pitanjem o promjeni ukupne ekonomske situacije u Hrvatskoj u posljednjih 12 mjeseci. U okruženju snažnih cjenovnih pritisaka i financijske nesigurnosti očekivano je određeno odgađanje kupovine trajnih dobara i percepcija o pogoršanoj ukupnoj ekonomskoj situaciji.

Na godišnjoj razini, pogoršanje je zabilježeno kod sva tri kompozitna indeksa, u svim područjima koja pitanja iz ankete pokrivaju. Promatrano u odnosu na prethodno tromjesečje, pad je također zabilježen kod sva tri kompozitna indeksa, a posebno je naglašen u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Od početka izbijanja rata u Ukrajini, spomenuti anketni pokazatelji ponovno su se spustili na izrazito niske razine, ispod svog dugogodišnjeg prosjeka. Pogoršano raspoloženje i očekivanja potrošača vjerojatno je također imalo utjecaj na određeno usporavanje gospodarstva u trećem tromjesečju ove godine. Naime, trgovina na malo je u kolovozu, unatoč dvoznamenkastom nominalnom rastu vrijednosti fiskalnih računa, na godišnjoj razini prvi put od početka 2021. godine zabilježila blagi realan pad (-0,2%).

Geopolitička i ekonomska neizvjesnost, a posebice visoka razina zabrinutosti zbog ustrajnih inflatornih pritisaka i njihovog utjecaja na osobne financije kućanstava, odražava se na kretanje pokazatelja potrošačkog optimizma. S druge strane, nastavak povoljnih kretanja na otpornom tržištu rada sprječava izraženiji pad povjerenja potrošača. Općenito, promjene u obrascima ponašanja potrošača, odnosno smanjenje privatne potrošnje (koja je važan stup gospodarskog rasta), povećavaju rizike od usporavanja gospodarske aktivnosti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik