Nakon više od dve godine pod državnim štitom, cene osnovnih životnih namirnica izlaze iz režima kontrole i ulaze u slobodniji tržišni tok.
Ukinuta je uredba koja je određivala maksimalne cene, a prestaje i obaveza proizvodnje najjeftinijeg hleba. Tržište sada preuzima kormilo, otvarajući prostor za veću fleksibilnost i prilagođavanje ponude. Prema oceni ekonomista, nema bojazni od naglog skoka cena, jer su sirovine stabilne, a konkurencija živa. video icon
Rafovi će biti bez ograničenja. Hleb, mleko, brašno, ulje, šećer i meso ponovo podležu zakonima tržišta, a kontrolisane cene postaju stvar prošlosti.
Kao deo ovog paketa, pekari nisu u obavezi da proizvode hleb od brašna t-500, a ni trgovci da ga drže u ponudi. Vlada objašnjava da su razlozi za ovu odluku ekonomski, dok ekonomisti ovu uredbu vide kao logičan korak, jer kako kažu, tržište sada mora da prodiše. Stabilizacija žitarica i brašna, solidna sezona setve dovela je do toga da se trgovci, proizvođači i potrošači vrate u prirodno stanje tržišta, kaže ekonomista dušan radanović i dodaje da odlazak uredbe ne znači odmah i rast cena, ali znači slobodu.
"U praksi to znači da se ukidanjem ove uredbe formiranje cena vraća tržišnim uslovima i principima ponude i tražnje, dok trgovinski lanci imaju slobodu da prilagode cene trenutnim ekonomskim kretanjima. Iz trgovinskih lanaca još uvek nema najave poskupljenja, dok neki od njih najavljuju "akcije" kako bi ublažili tranziciju", saopštio je Dušan Radanović, ekonomista i poljoprivrednik.
Dok jedni očekuju povećanje cena, drugi veruju da će konkurencija među trgovcima biti ključni faktor u sprečavanju skokova. U svakodnevnici to znači da će najjeftiniji hleb postati ređi, litar mleka imati širu cenovnu lepezu, a kilogram brašna zavisiti od brenda porekla i marže. Ali jedno je sigurno, tržište više nije pod staklenim zvonom, a cene posle dužeg vremena, ostaju bez ograničenja".