Kad žele da reklamiraju kupljeni uređaj za domaćinstvo, građanima se može dogoditi da je trgovina u kojoj su ga kupili u međuvremenu prestala da postoji. Zakon o zaštiti potrošača, međutim, štiti kupce od takvih situacija tako što predviđa da obaveze trgovca koji ima finansijskih problema preuzme proizvođač. Blokada računa trgovca i nemogućnost da izmiruje novčane obaveze ne znači da ne može da primi reklamaciju, odobri popravku ili zameni proizvod koji nije ispravan. U slučaju da trgovac prestane da postoji, potrošača štiti Zakon, jer za njegove obaveze prema potrošaču jemči proizvođač, kome potrošač može uputiti reklamaciju. To znači da treba kontaktirati zastupništvo proizvođača u Srbiji ili generalnog distributera, a opcija je i da se kupac obrati ovlašćenom servisu za tu robnu marku, pošto su servisi po pravilu vezani za brendove, ne za pojedinačne trgovce.
Kad žele da reklamiraju kupljeni uređaj za domaćinstvo, građanima se može dogoditi da je trgovina u kojoj su ga kupili u međuvremenu prestala da postoji.
Zakon o zaštiti potrošača, međutim, štiti kupce od takvih situacija tako što predviđa da obaveze trgovca koji ima finansijskih problema preuzme proizvođač.
U Ministarstvu poljoprivrede i trgovine kažu da blokada računa trgovca i nemogućnost da izmiruje novčane obaveze ne znači da ne može da primi reklamaciju, odobri popravku ili zameni proizvod koji nije ispravan.
- U slučaju da trgovac prestane da postoji, potrošača štiti Zakon, jer za njegove obaveze prema potrošaču jemči proizvođač, kome potrošač može uputiti reklamaciju - kažu u Ministarstvu trgovine.
To znači da treba kontaktirati zastupništvo proizvođača u Srbiji ili generalnog distributera, a opcija je i da se kupac obrati ovlašćenom servisu za tu robnu marku, pošto su servisi po pravilu vezani za brendove, ne za pojedinačne trgovce.
Jovanka Nikolić iz Asocijacije potrošača kaže da proizvođači i trgovci po pravilu imaju ugovor koji razrađuje postupanje u ovakvim situacijama. I kad to nije slučaj, potrošača štiti naš Zakon o obligacionim odnosima.