Dok širom Evrope trgovci mame kupce novogodišnjim rasprodajama i cenama nižim i do 70 odsto, u našoj zemlji sniženja su - prava retkost. Tek su malobrojni izlozi butika „ukrašeni“ reklamama o popustima i to maksimalno do 30 odsto. Kada su sniženja u pitanju, naši trgovci i dalje kasne za kolegama iz Evrope. Tako, srpski potrošač sada za čizme odvaja od 150 do 200 evra, dok su u Italiji, na primer, iste barem upola jeftinije. Na našem tržištu su visoke marže, posebno kod brendiranih proizvoda, pa su često ti modeli skuplji od istih u inostranim buticima. Kada je reč o visoko brendiranoj robi, kod nas je skromna ponuda, a čim je manja konkurencija i cene su više, pa se i dalje isplati te modele kupovati u evropskim modnim centrima. Kod ostale robe ima sniženja i kod nas, ali u daleko manjem obimu, što je posledica malog broja uvoznika, zaštitnih carina, suženog tržišta. Ove sezone toploj odeći i obući cene su oborene najviše za trećinu, a prave zimske rasprodaje, tvrde trgovci, očekuju se u drugoj polovini decembra i početkom januara.
Dok širom Evrope trgovci mame kupce novogodišnjim rasprodajama i cenama nižim i do 70 odsto, u našoj zemlji sniženja su - prava retkost.
Tek su malobrojni izlozi butika „ukrašeni“ reklamama o popustima i to maksimalno do 30 odsto.
Kada su sniženja u pitanju, naši trgovci i dalje kasne za kolegama iz Evrope. Tako, srpski potrošač sada za čizme odvaja od 150 do 200 evra, dok su u Italiji, na primer, iste barem upola jeftinije. Ekonomisti kažu da su na našem tržištu visoke marže, posebno kod brendiranih proizvoda, pa su često ti modeli skuplji od istih u inostranim buticima.
- Kada je reč o visoko brendiranoj robi, kod nas je skromna ponuda, a čim je manja konkurencija i cene su više, pa se i dalje isplati te modele kupovati u evropskim modnim centrima - kaže Aleksandar Stevanović, ekonomista.
- Kod ostale robe ima sniženja i kod nas, ali u daleko manjem obimu, što je posledica malog broja uvoznika, zaštitnih carina, suženog tržišta.
Ove sezone toploj odeći i obući cene su oborene najviše za trećinu, a prave zimske rasprodaje, tvrde trgovci, očekuju se u drugoj polovini decembra i početkom januara. Najjeftiniji modeli jakni sada koštaju od 2.000 na tezgama, dok se u elitnim radnjama mogu kupiti od 10.000 do 45.000 dinara.
- Od 1. decembra, dakle od prošle nedelje, startovali smo sa prvim ovogodišnjim rasprodajama obuće, a cene su niže 20 do 30 odsto, zavisno od modela - kaže Slavica Anokić, iz „BN Bosa“.
- Kožne ženske čizme mogu da se kupe od 5.400, a poluduboke kožne cipele su od 4.050 do 6.100 dinara. Muške kožne cipele su 5.225, a sportska poluduboka obuća, popularna „kanađanka“ je 4.900 dinara i više.
Iako se većina trgovaca žali na izuzetno male pazare, samo malobrojni su odlučili da povoljnijim cenama povećaju broj potrošača.
- Prodaja je slaba, a građani iz dana u dan imaju sve manje para - žale se u jednom beogradskom butiku.
- Jakne koštaju od 4.000 do 12.000 dinara, mantili 4.500, a dečije jakne od 1.500 do 3.200 dinara. Najtraženije su dečije jakne, jer odrasli ne moraju svake godine da menjaju zimsku odeću. Snizili smo cene, ali pazar je i dalje veoma skroman.